Kam jsme dnes nahlédli?

28. března 2007 v 19:49 |  Okénko do světa
Poznáváte tohle město? Nemělo by to být příliš těžké.
Hanka nezklamala a znovu poznala město, do kterého jsem otevřela okénko. Jak jste si už jistě stačili všimnout, Hanka se stává nejen pravidelným výhercem v této neoficiální soutěži, ale také jejím spolehlivým dopisovatelem. Tvoje spolupráce mě Hanko velice těší a moc Ti za Tvé příspěvky děkuji. Obohacují nejen návštěvníky mého blogu ale i já se ráda poučím. Abych zjistila jak moc vás tato rubrika zaujala, přidala jsem anketu. Než opustíte tuto stránku, nezapomeňte vyjádřit svůj názor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Zajímá vás rubrika "Okénko do světa" ?

Velice
Vždy se jdu podívat
Jen občas
Nezajímá

Komentáře

1 Hanka Hanka | 28. března 2007 v 23:12 | Reagovat

Dnes jsme nahlédli do hlavního města Slovenské republiky - Bratislavy.

V dávné historii  je známá pod názvem Wratislaburgum (r. 807), za Matyáše Korvína se jmenovala Istropolis, známé je i jméno Prešporok.  Současný název Bratislava byl přijat r. 1919 po vzniku Československa.

Město má asi 450 tisíc obyvatel, rozkládá se na obou březích Dunaje.

Symbolem města je hrad se čtyřmi věžemi v rozích - vidíme ho na fotografii.

Město vzniklo na frekventovaném místě, kde procházeli Keltové, Římané, Avaři - předchůdci Maďarů. V 7. století se oblast stává součástí Sámovy říše, pak Nitranského knížectví. V 10. století patřila k Velkomoravské říši.

Z pozdější doby připomínám např. Bratislavský mír, který byl podepsán v Primaciálním paláci v r. 1805 mezi Napoleonem a Františkem I. po bitvě u Slavkova.

Město připomíná i rozvoj techniky: r. 1840 spojovala Bratislavu koněspřežka se Sv. Jurem, r. 1891 byl postaven první most přes Dunaj - Starý most.

Po druhé světové válce se Bratislava rozšířila o několik obcí, např. Devín, Dúbravka, Petržalka, Prievoz, Rača, Vajnory.

Město je sídlem Univerzity Komenského, původně už r. 1465 založil Matyáš Korvín tzv. Academii Istropolitanu (Ister = Dunaj).

Na Hviezdoslavově náměstí stojí budova Slovenského národního divadla. Nedaleko Nového mostu je Slovenské národné múzeum, další muzea jsou např. muzeum hodin, zbraní, farmaceutické.

Bratislava je městem hudby. Připomínají to každoročně festivaly Bratislavské hudobné slávnosti, Bratislavské jazzové dni nebo Bratislavská lýra. Ve městě sídlí Slovenská filharmonie.

Rozvoj hospodářství a průmyslu hlavní město Slovenska také poznamenal. Svědčí o tom Slovnaft, který vyrábí pohonné hmoty a oleje, Matador s gumárenským průmyslem, Istrochem - kyseliny a průmyslová hnojiva. Ve městě se každoročně koná veletrh chemických výrobků Incheba.

Návštěvníci mohou město navštívit i letecky, čilý ruch je na mezinárodním letišti M. R. Štefánika.

Z budov a památek, které stojí za zhlédnutí, jmenujme např. Starou radnici ze 14. století, Mirbachův a Primaciálný palác, Michalskou bránu ze 14. století, Grassalkovičův - nyní Prezidentský palác.

Nad městem se tyčí Slavín, nedaleko je hrad Devín (nad soutokem Dunaje a Moravy). Město patří do kategorie městských památkových rezervací.

Na závěr: Slovensko je jistě velmi krásná země, která si zaslouží naši pozornost, má krásnou přírodu, Tatry apod. I když od r. 1993 naše národy žijí odděleně, mají k sobě velmi blízko. Však také v ČR žije hodně Slováků.

2 chechtavka chechtavka | 31. října 2007 v 14:35 | Reagovat

HAHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAAHAHHAHAHAHAAHAHAHA

3 chechtavka chechtavka | 31. října 2007 v 14:36 | Reagovat

abys nebyl(a) smutná že ti nikdo nepíše, napsala jsem HAHAHA

4 Jitka admin. Jitka admin. | 31. října 2007 v 17:47 | Reagovat

Neboj, nejsem smutná. Ale HA,HA  je fajn, lepší než nic.

5 wqwkloizsgl wqwkloizsgl | E-mail | Web | 22. dubna 2009 v 1:12 | Reagovat

npp7KH  <a href="http://knqcsgwxwyrd.com/">knqcsgwxwyrd</a>, [url=http://cfbhthuzixkx.com/]cfbhthuzixkx[/url], [link=http://ythzjmoewyvu.com/]ythzjmoewyvu[/link], http://jtluckjutxwr.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi