Kde stojí tento chrám?

13. března 2007 v 18:34 |  Okénko do světa
. Víte do kterého města se dnes otevřelo okénko? Poznáte tento chám ? Co víte o městě ve kterém stojí? Pište do komentářů.
Obrázek se tady moc dlouho neohřál a jsou hned dvě správné odpovědi. Hanka odpověděla vyčerpávajícím způsobem a tady jsem vám oběma udělala společnou cenu. Budu se těšit na vaše odpovědi při dalším otevření "okénka do světa".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzíček Zuzíček | Web | 13. března 2007 v 19:55 | Reagovat

si typnu-v Moskvě.Aspoň myslím:D

2 Hanka Hanka | 13. března 2007 v 22:02 | Reagovat

Tento krásný chrám Vasilije Blaženého stojí na Rudém náměstí v Moskvě. Byl postaven v letech 1555 - 1559. V té době vládl Ivan IV. Hrozný.  Ten v návalu zlosti zabil svého nejstaršího syna - careviče Ivana. Zasadil mu smrtelnou ránu žezlem. V lidových písních a pohádkách se vzpomíná na Ivana IV. jako na strašného cara trestajícího zrádné bojary.

Moskva je hlavní město Ruska, byla založena knížetem Jurijem Dolgorukým na řece Moskvě. Sídlem ruských knížat a později carů byl moskevský hrad - Kreml. Stály tam obytné paláce panovníků, budovy,v nichž žili kněží a služebníci, a také několik chrámů. Největší z nich, Uspenský chrám, byl postaven  na příkaz Ivana III. v letech 1472 - 1479. Byl nejen církevní stavbou, měl i prozrazovat moc knížete. Uspenský chrám byl později doplněn o další části a výzdobu s typickými znaky ruské architektury - cibulovitými věžemi. Typickou věží je Spaská věž s hodinami. Jedinečnou památkou na území Kremlu je Car - Dělo a Car - Zvon.  V centru Moskvy je velké Rudé náměstí, kde se konaly velkolepé vojenské přehlídky. Známou a starobylou částí je Arbat.  Kreml a Moskva se na celá staletí staly centrem mocného státu. Moskva se ve svých dlouhých dějinách stala cílem nájezdů a útoků mnoha nepřátel, vzpomeňme například Napoleonovo tažení do Ruska r. 1812, které však díky taktice vojevůdce Kutuzova skončilo naprostým fiaskem. Také druhá světová válka, kterou Rusové nazývají Velká vlastenecká válka, přinesla Rusku značné ztráty. Němci se chtěli dostat do Moskvy, ale díky významným bitvám v Kurském oblouku, se linie fronty zastavila několik km před Moskvou. Je třeba připomenout, že hlavním městem Ruska byl i Petrohrad (Sankt Pětěrburg), který v roce 1703 založil pokrokový car Petr Veliký. Po první světové válce byla hlavním městem opět Moskva. Známá je zde Lomonosovova univerzita na Leninských horách, také Hvězdné městečko u Moskvy, kde se připravovali tehdy sovětští kosmonauti. V roce 1980 se v Moskvě konaly letní olympijské hry, které díky Otovi Zarembovi či Jarmile Kratochvílové byly úspěšné i pro nás.

Myslím, že také současným turistům má Moskva co nabídnout. Určitě to je množství galerií a muzeí, nejznámější z nich je Treťjakovská galerie.

Pěší procházku s návštěvou historických památek je možné kombinovat jízdou metrem. Milovníci divadla, zejména slavného ruského baletu, mohou navštívit proslulé Velké divadlo (Bolšoj těatr) nebo známý MCHAT.  Cestou nám určitě vyhládne, v restauraci nejen můžeme posedět, ale ochutnáme něco z tradiční ruské kuchyně - boršč, uchu, bliny, varenniki...  Kdo nemá závrať a miluje výšky, jistě uvítá návštěvu věže Ostankino. Odtud bude mít Moskvu jako na dlani a pořídí odtud kouzelné záběry širokého okolí. Doma pak může vzpomínat třeba na ruskou trojku nebo na Ivánka z Mrazíka u šálku dobrého čaje. Proto trénujme azbuku, při návštěvě Ruska se nám bude hodit.  Zdrávstvujtě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi