O něco dál

18. března 2007 v 13:54 |  Okénko do světa
Kam se otevřelo okénko dnes?
Nevím, jestli je nějaké místo na tomto světě, o kterém by Hanka něco nevěděla. Blahopřeji i Marcele za částečně správnou odpověď.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marcela Marcela | Web | 18. března 2007 v 14:50 | Reagovat

hádám hádám Řecko ,ale konkrétní název místa nevím

2 Hanka Hanka | 18. března 2007 v 19:00 | Reagovat

Dnešní okénko nás zavedlo do slunného Řecka, které v době antiky bylo centrem Středomoří. Tento snímek zachycuje chrám bohyně Athény - Parthenón na Akropoli. Je to v hlavním městě Řecka - Athénách.

Jméno města se odvozuje už od zmíněné bohyně Athény, jejíž kult přispíval k celkovému rozkvětu starověkého státu. Jméno i kult jsou však předřeckého původu, snad bylo převzato od Pelasgů, kteří zde žili ve 4. - 3. století př. n. l. Bohyně Pallas Athéna se objevuje i ve znaku města.

Podle řecké báje první král v Attice (to je poloostrov, na němž leží Athény) Kekrops, napůl člověk a napůl had, dal postavit v 15. století př. n. l. pevnost Kekropii, později nazývanou Akropole, která se stala základem Athén. Kolem tohoto střediska se rozvinulo jedno z nejstarších a nejznámějších měst v historii lidstva.

Samotná příroda předurčila pahorek Akropoli (156 m) za bezpečný úkryt člověka. Jeho rozsáhlá plošina je přístupná pouze od západu. Zde vznikaly první aténské osady. Svědčí o tom četné historické památky z mykénského období (13. stol př. n. l.). Obrovské kamenné kvádry používané pro prastaré opevnění dodávaly zdání nezničitelnosti a Atéňané věřili, že jsou dílem obrů Kyklopů. Nejdůležitějšími památkami Akropole jsou Parthenon, chrám bohyně Pallas Athény, chrám Niké Apteros, chrám Erechtheion s nádhernými sochami Karyatid a propyleje, mohutné brány a schodiště při vchodu na Akropoli. Podobu jim vtiskl zejména sochař Feidiás, ale v průběhu staletí byly stavby silně poškozeny.

Na jižním svahu Akropole se uchovaly dva stánky umění - Dionýzovo divadlo a Odeon Herodesa Attika, který sloužil ke koncertům a recitacím.

Historické jádro Athén leží mezi Akropolí a horou Likabett. Severně od Akropole se rozkládá řecká agora, dávné dolní město, dnes místo stejnojmenného muzea a chrámu Héfaisteionu. V sousedství je římská agora s Hadriánovou knihovnou a Věží větrů. Přechází v malebnou čtvrť Plaka, silně ovlivněnou byzantským a tureckým obdobím. Kromě obchodů a restaurací zde turisté najdou i několik památek. Jsou to kostely sv. Nikodéma a sv. Kateřiny, Hadriánův oblouk a Olympeion se zbytky sloupoví Diova chrámu. Východně od chrámu býval stadión určený pro atletické závody. Na jeho základech byl vybudován nový stadión, kde se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry.

Řekové prosluli svou láskou k pohybu a ke sportu. Olympijské hry jsou nazvány podle Olympie na poloostrově Peloponés, kde prý ve starověku byla krásná socha boha Dia, dílo samotného Féidia - bohužel se nezachovala. Přesto byla zařazena mezi sedm divů světa. V době konání OH se dodržoval povinný mír.

Řekové ve starověku čile obchodovali s lidmi ve středomořské oblasti. Jejich proslulým zbožím byl olivový olej a víno, které uchovávali ve známých amfórách.

Hovoříme-li o Řecku, musíme připomenout také slavné báje a pověsti o bozích, kteří v jejich představách sídlili na hoře Olymp: Zeus, Héra, Afrodita, Hermés ... Také pověsti o hrdinech jsou kouzelné, např. o Prométheovi, Daidalovi a Ikarovi nebo o hrdinech Trojské války - Odysseus, Agamemnón, Achilles ...

O Řecku by se toho dalo napsat strašně moc. Ten, kdo v Řecku nebyl, jistě zná Řeka Zorbu, sladké pomeranče nebo alespoň písničku Akropolis, adieu nebo Děti z Pirea. Pireus je vlastně aténský přístav, se kterým bylo město už ve starověku spojeno krásnou silnicí. A kdo by se chtěl zeptat na řeku: západním okrajem Athén protéká říčka Kéfisós, další říčka protékající Athénami se jmenuje Ilissos.

3 Lendys Lendys | E-mail | Web | 19. března 2007 v 9:55 | Reagovat

Tohle všechno má Hanka z hlavy? Tak to jí tedy gratuluji. Já bych toho tolik nevěděla. Leda bych si to někde dohledala. Hani, si opravdu dobrá..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi