Poznáváte město na řece?

22. března 2007 v 8:12 |  Okénko do světa
Ve kterém městě byla postavena tato pozoruhodná stavba, jakému účelu slouží a která řeka městem protéká? Dnes toho chci trochu víc, to proto, že jste šikovní a určitě to budete vědět.
Hanka opět nezklamala a její odpověď je zcela vyčerpávající.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 22. března 2007 v 11:42 | Reagovat

Stavba na snímku je budova parlamentu v hlavním městě Maďarska - Budapešti na řece Dunaji.

Jméno města vzniklo v roce 1872 po sloučení dříve samostatných měst Budína (Budy) a Pešti v jeden celek. Jsou to jména slovanského původu: Buda znamenala něco jako stavení a Pešť pec nebo jeskyni.

Město má bohatou historii. V době římské nadvlády na pravém břehu Dunaje nechal císař Hadrián postavit palác, na levém břehu vznikla pevnost Contra-Aquincum.

Maďaři osídlili toto území koncem 9. století pod vedením knížete Arpáda, který si zvolil za své sídlo dunajský ostrov Csepel.

O rozvoj Budína se zasloužil i Zikmund Lucemburský, král český, uherský a císař římský. Založil tu universitu a dal postavit nový hradní palác, tehdy největší v Evropě.

Velké nebezpečí znamenali Turci, kteří nejdříve zvítězili v bitvě u Moháče r. 1526, ale nakonec byli vytlačeni r. 1686.

Pešť se díky hospodářskému rozvoji v 19. století stává největším městem Uher. Po velké povodni r. 1838 vzniká první stálý most přes Dunaj - Řetězový (Lánchíd).

Za zmínku stojí Markétin ostrov s léčebnými prameny. Výškovou dominantou je vrch Gellért, pod ním jsou budovy hradu, zbytky středověkých pevností a známá Rybářská bašta s nádhernou vyhlídkou na Pešť. Gotický kostel sv. Matyáše byl svědkem korunovací uherských králů.

Nalezneme zde na 120 termálních pramenů, díky nimž je Budapešť největším lázeňským městem na světě.

Parlament byl postaven v letech 1885 - 1905.

2 Hanka Hanka | 22. března 2007 v 13:58 | Reagovat

Zdravím všechny milovníky cestování! Zároveň chci poděkovat za ocenění - v předminulém kole za Athény a dnes za Budapešť. To, že obě města jsou velmi krásná, ví asi hodně lidí u nás. Myslím, že však netuší, jak krásná je Budapešť. V posledních letech jsou zájezdy do Maďarska poněkud opomíjené, ale určitě milovníci památek a zejména termálních pramenů by měli co obdivovat... Třeba Jitka časem zorganizuje nějaký poznávací zájezd, co my víme. Však má v záhlaví heslo: "Nikdy neříkej nikdy." (Humor)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi