Okénko se otevřelo...

17. dubna 2007 v 16:17 |  Okénko do světa
Chrám Sagrada Familia. Víte někdo z vás kam se dnes okénko otevřelo ? Věřím, že vás architektura tohoto chrámu nenechá na pochybách, že jsme zavítali do .....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marcela Marcela | Web | 17. dubna 2007 v 22:07 | Reagovat

Ten obrázek tvého znamení si vem

2 Hanka Hanka | 17. dubna 2007 v 22:41 | Reagovat

Buenas noches.

Na obrázku je chrám sv. Rodiny - El Templo de la Sagrada Familia v přístavním městě Španělska - v Barceloně.

"Barcelona es bona si la bossa sona" - V Barceloně si člověk užije, má-li kapsy plné peněz. Toto přísloví je ve městě velmi rozšířené.

Barcelona je druhým největším městem Španělska, nejvýznamnějším přístavem, historickým, kulturním centrem Katalánska. Barceloňané hovoří dvěma jazyky - španělsky a katalánsky.

Ve městě je mnoho muzeí, např. Muzeum katalánského umění, Muzeum moderního umění, Picassovo muzeum, Muzeum dějin města ...

Barcelona má dvě patronky: 12. března je svátek sv. Eulalie, na 24. září připadá den Panny Marie Milostiplné. Největším svátkem je však Festa Major v září a trvá celý týden.

Krásným místem je Gotická čtvrt - El Barrio Gótico. Dostala své jméno podle velkého počtu staveb pocházejících ze 13. a 14. století. Je však mnohem starší, charakteristické jsou křivolaké uličky s pestrými krámky prodavačů lidového umění.

Mne osobně zaujal Kolumbův pomník - El monumento a Colón, který je 60 metrů vysoký. Byl postaven u příležitosti Světové výstavy v roce 1888 a je dílem architekta Gaietá Buigase.

Turistu zaujme procházka po La Rambla. Je to pověstné barcelonské korzo, s malými krámky, cukrárnami, bary... a spojuje přístavní část města s Placa de Catalunya (Katalánské náměstí).

O vzniku Barcelony se vypráví několik legend. Podle jedné založil město Herakles při cestě z Théb do zahrady Hesperidek, která snad měla být na pobřeží Středozemního moře. Další legenda říká, že město založil už ve 3. století př. n. l. kartaginský rod Barca, odtud její jméno.

Většina historiků se shoduje v tom, že první obyvatelé Barcelony, iberský kmen Laie, se usadil na hoře Montjuic.

Katalánsko získalo statut autonomie v roce 1979 a Barcelona, jako hlavní město, zaznamenala ohromný rozvoj. Velkým impulsem bylo vyhlášení Barcelony dějištěm Letních Olympijských her v roce 1992. Sama jsem měla možnost navštívit olympijský stadión, samozřejmě ne v době konání LOH.

Na závěr chci napsat o chrámu na fotografii:

Tento pozoruhodný chrám sv. Rodiny je ještě nedokončený. Je dílem Antoni Gaudího, který stavbu zahájil v roce 1891. Podařilo se mu dokončit kryptu a východní fasádu se 4 věžemi, symbolizující narození Krista. Charakterizuje ji množství dekorativních prvků, zvláště kamenných stylizací nejrůznějších částí rostlin, typických pro Gaudího tvorbu.

Gaudí zemřel v roce 1926 na následky dopravní nehody - říkali nám, že zamyšlen procházel městem a srazila ho tramvaj. Práce na stavbě byly přerušeny a obnoveny až v roce 1952. Byla dokončena západní fasáda, symbolizující mučení Krista, se sochařskou výzdobou Josepa Marii Subirachse. Nyní se pracuje na stavbě bočních zdí. Po dokončení má mít chrám tři fasády a 16 věží. Maketu a celý projekt si můžeme prohlédnout v muzeu vedle krypty, v níž je pohřben Antoni Gaudí. Výtahem lze vyjet na jednu z věží chrámu, odkud je zajímavý pohled na některé části chrámu i na Barcelonu.

Návštěvníkovi, který si spíše užívá koupání, vřele doporučuji pobřeží Katalánska a nádhernými písčitými plážemi a průzračnou vodou. Je to například známá Costa Brava v provincii Gerona. Název v překladu znamená Divoké pobřeží podle nepravidelného pobřeží zakusujícího se do moře. Nad plážemi jsou borové a korkovníkové háje, mnohdy sahají až k vodě. Podnebí je příjemné také pro ty, kteří nemají rádi velké horko.

Hasta pronto - na shledanou. Adiós.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi