Dnes jsme navštívili...

25. května 2007 v 7:45 |  Okénko do světa
Myslím, že dnes nebude těžké poznat, kam jsem vás zavedla. Určitě většina z vás poznává zámek, který je častým cílem školních výletů a stal se na nějaký čas domovem filmařů při natáčení filmu Pyšná princezna. To by mohlo stačit, jako nápověda. Ostatní až Hanka, pokud bude mít čas.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 25. května 2007 v 17:48 | Reagovat

Dnes měla Jitka opravdu při výběru šťastnou ruku, co říkáte? Domnívám se, že pro většinu návštěvníků není těžké poznat tento krásný zámek.

Navštívili jsme zámek Hluboká nad Vltavou u Českých Budějovic.

Stavba a její tvary se vyznačují tupým zakončením budov, věží a věžiček, které jsou většinou mnohoboké. Znázorňuje starý anglický gotický zámek. Pátráme-li po stavebním slohu, musíme zabrousit do období romantismu. Lidem se líbil život v dávném středověku, líčili ho jako zlatý věk lidstva, s obdivem vyprávěli o středověkých rytířích, které opěvovali jako slavné hrdiny.

Architektura hledala romantické zdroje své inspirace výhradně v architektuře středověké. Stavitelé se snažili napodobit středověké hrady a umísťovali je do krajinného prostředí. Největší vlna budování těchto staveb spadá do období po roce 1848.

Významnou úlohu v tomto směru sehrála přestavba zámku ve Windsoru v Anglii, která se stala přímým vzorem k napodobování gotického slohu. Tento sloh nazýváme slohem novogotickým. Ve slohu tzv. windsorské gotiky byl u nás vystavěn i zámek v Lednici na Moravě.

Blíží se léto, dovolená, doba prázdninových putování a možná také vy zavítáte během svých toulek jižními Čechami na tento krásný zámek. Asi vás udiví, že není tak starý, jak byste tipovali - byl postaven v letech 1844 - 1871. U nás není neobvyklé, že mnoho zámků dnes stojí na místě, kde dříve bývaly hrady. A tak to je i v případě zámku Hluboká. Najdete ho asi 10 km severně od Českých Budějovic na skalnatém ostrohu nad Vltavou. Obec se původně jmenovala Podhradí, koncem 19. století převzala jméno zámku.

Z původního královského hradu z první poloviny 13. století se dochovala jen strážní věž v jádře nejvyšší zámecké věže.

Hrad měnil své majitele. V neklidných dobách po smrti "krále železného a zlatého" Přemysla Otakara II. se ocitl v držení jihočeského rodu Vítkovců. Vítkovci se bouřili proti králi Václavu II., který dal roku 1290 hrad oblehnout, a když  Vítek, bratr Záviše z Falkenštejna, odmítl vydat Hlubokou do královských rukou, byl králův otčím Záviš z Falkenštejna popraven roku 1290 na tzv. Pokutní louce před Hlubokou narychlo osekaným prknem. Na místě, kde byl sťat, stojí dnes kamenný památník.

Hlubocké panství bylo často zastavováno a pozvedl je až Vilém z Pernštejna, který dal v letech 1490 - 1492 zchátralý hrad opravit a vystavět u Hluboké několik rybníků, mezi nimi i Bezdrev.

Pokud zámek navštívíme jako turisté, průvodce nám řekne, že v zámku je 140 místností, dvě nádvoří a 11 věží a bašt. Musíte si to sami přepočítat, až si budete prohlížet nejpodivnější druhy zbraní a rytířských brnění, velmi cenné gobelíny, krásný porcelán, sklo a překrásně vázané knihy.

Dnešní podobu získala Hluboká za vlády Jana Adolfa II. Schwarzenberga a jeho choti Eleonory. Knížecí manželé se na cestách po Anglii seznámili s tudorskou a alžbětinskou architekturou. Po jejich návratu byl vídeňský architekt František Beer pověřen přestavbou Hluboké. V roce 1855 byla výstavba zámku v podstatě dokončena a kníže Adolf tu s rodinou poprvé pobýval. Práce však dále pokračovaly, a to do začátku roku 1871, kdy korunní princ Rudolf vložil do chodby, nesoucí jeho jméno, závěrečný kámen.

Mimořádná pozornost byla věnována úpravě okolní krajiny. Už v 16. století byl vybudován vodovod přivádějící vodu z Vltavy, v podhradí byly založeny obory Stará a Poněšická. Později byl připojen skleník zimní zahrady a rozsáhlý anglický park. Najdeme zde mnoho prastarých stromů cizokrajných jmen.

Krajina je součástí Českobudějovické pánve, na jejímž území je mnoho rybníků, které jsou využívány k chovu ryb a vodní drůbeže, k pěstování rákosu, ale také ke koupání a rekreaci vůbec. Rybník Bezdrev u Hluboké je druhý největší rybník v Čechách.

Název Hluboká nad Vltavou svědčí o tom, že toto místo je skutečně spojeno s naší krásnou řekou, která pramení na Šumavě.

Od roku 1956 je v bývalé zámecké jízdárně umístěna Alšova jihočeská galerie s expozicemi vlámského a holandského malířství 17. století, gotického umění jižních Čech a dalšími.

Snad každá turistická cesta do jižních Čech vede na Hlubokou. Jistě právem, protože světlou omítkou zářící zámek, jehož věž s cimbuřím vévodí celé českobudějovické kotlině, nabízí každému jedinečný zážitek.

K atmosféře zámku se snad hodí tato píseň:

Růžička

Text: Jiří Tichota

1. Krásná růže v sadu kvetla

u besídky ve chvojí,

ta mé milé hlavu spletla,

chtěla ji mít (i) v pokoji.

2. Vykrad jsem se v noci z domu

krásnou růži uloupit,

měsíček mi svítil k tomu,

když mě chytnou, (tak) budu bit.

3. Pak jsem k milé s růží spěchal,

na okénko zaťukal,

pantofle jsem venku nechal,

na polštář jí (tu) růži dal.

4. K ránu do bot rosa padla,

posel dobré pohody,

milá pláče, růže zvadla,

nedala ji (ach) do vody.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi