Kam jsme se podívali dnes?

31. května 2007 v 21:25 |  Okénko do světa
Ta naše vlast je ale krásná ! Fotograf, který tuto fotografii pořídil měl velmi šťastnou ruku a dobré světlo. Poznáte v které řece se zrcadlí toto město a které město to je?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 1. června 2007 v 0:09 | Reagovat

Znáte festival literatury, lidí a umění Šrámkův Písek? Dnešní město, které se tak krásně zrcadlí v řece na snímku, je malebný jihočeský Písek s bohatou historií.

Nejdříve budeme věnovat naši pozornost krásné jihočeské řece Otavě, o níž se tradovalo, že je zlatonosná. Otava vzniká soutokem řek Křemelné a Vydry u Čeňkovy pily na Šumavě. Je levostranným přítokem Vltavy. Před Pískem se do Otavy vlévá zprava řeka Blanice. Od Písku řeka protéká hlubokým a úzkým údolím.

Zlatonosná řeka odedávna přitahovala mnoho lidí, kteří rýžovali zlato. U rýžovišť zlatého písku na levém břehu Otavy vznikla osada "Na Písku" - podle toho je město pojmenováno. Je známo, že touto oblastí vedla kdysi také Zlatá stezka. Zlato lákalo, proto zde vznikla původně trhová ves s královským dvorem. Královskou pokladnu bylo třeba stále doplňovat, proto Přemysl Otakar II. v roce 1254 založil královské město s mnoha výsadami.

Písek nabyl na významu. Byl zde brod přes Otavu, byl vybudován hrad, založen klášter, postaven děkanský kostel a kamenný most přes Otavu.

Most se stal symbolem Písku pro mnoho obyvatel naší vlasti. Nevíme přesně, kdy byl most postaven. Jisté je, že existoval už v době Karla IV., protože první zmínka o něm pochází z roku 1348. Ochranu mostu zajišťovaly věžové brány na obou stranách.

Most se trochu podobá Karlovu mostu v Praze - byl vyzděn ze žulových kvádrů. Tvoří ho 6 polokruhových oblouků na pilířích. Je mírně vyklenut proti proudu. Jeho délka je 111 metrů, šířka je 6,3 m. Při normálním stavu vody je výška mostu asi 5,5 m nad hladinou. Pro milovníky historie to nejlepší na závěr - na mostních pilířích stojí barokní sochy z 18. století!

Vrátím se k historii města: Koncem 13. století zde byla mincovna, která byla později přemístěna do Kutné Hory.

V polovině 14. století byl Písek povýšen na sídlo Prácheňského kraje. Za Karla IV. byla založena solnice, sklad obilí. Za husitských válek byl Písek dobyt a vypleněn. R. 1641 byl znovu povýšen na královské město.

Pokud Písek navštívíme jako turisté, pravděpodobně nevynecháme náměstí. Vzniklo na velké ploše a protože měšťané chtěli mít svůj dům právě na náměstí, stávalo se, že domy nebyly stavěny jen po obvodu náměstí, ale někdy rozdělovaly větší plochu i uprostřed. To je případ právě Písku. Domy rozdělily náměstí na západní část - k ní přiléhal hrad a východní - tržiště.

Nedaleko náměstí je od roku 1902 divadlo - dnes Divadlo Fráni Šrámka.

Jako mnohá středověká města byl i Písek opevněn hradbami, zachovaly se pozůstatky Putimské brány, část hradeb při Otavě a věž Baba.

Písecký hrad je památkou gotického stavitelství. Dnes je sídlem Prácheňského muzea s expozicemi o historii města a těžbě zlata na Písecku.

Dominantou města je děkanský kostel Narození Panny Marie, který byl za husitských válek zničen, ale v letech 1636 a 1716 byl obnoven. Chrám je jednolodní, jeho součástí je hranolová věž z roku 1641.

Na Malém (Alšově) náměstí je barokní mariánský sloup z roku 1713.

Kdo má rád kresby Mikoláše Alše, navštíví hotel vedle Budějovické brány z roku 1899 s 11 obrazy dějin města podle předloh tohoto malíře.

Milovníci technických památek si jistě nenechají ujít starou elektrárnu v bývalém Podskalském mlýně. Sestrojil ji náš vynikající konstruktér František Křižík v roce 1888. Byla to první elektrárna v Čechách pro účely veřejného osvětlení. Dosud je v provozu, je v ní muzeum.

Zajímavým místem je písecký lesní hřbitov, založený v roce 1920 s hroby významných občanů.

V krásném prostředí města studovali významní umělci, např. Karel Klosterman, Antonín Sova, Mikoláš Aleš, Čeněk Zíbrt, Fráňa Šrámek, Ladislav Stroupežnický, František Ladislav Čelakovský, Jan Čarek.

Rodákem je hudební skladatel Otakar Jeremiáš.

O životě v Písku je lidová píseň:

Když jsem já šel

1. Když jsem já šel tou Putimskou branou,

dívaly se dvě panenky za mnou

a volaly: študente,

ty malý premiante!

2. Proč, panenky, proč na mě voláte,

pročpak vy mě študovat nedáte,

já vás nesmím milovat,

já musím študýrovat.

3. Sedm let jsem v Písku študýroval,

ani jednu pannu nemiloval,

jenom jednu měl jsem rád,

tu mi přebral kamarád.

4. Počkej, holka, však ty budeš plakat,

až já budu kázáníčko kázat,

kázáníčko, kázání,

o věrném milování.

5. Počkej, holka, ty se budeš soužit,

až já budu tu mši svatou sloužit

v tom píseckým kostele,

první bude za tebe.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi