Opět se otevírám, kuk, a víte kam?

9. května 2007 v 13:24 |  Okénko do světa
Dnes pro odpověď nechoďte daleko. Jsme ve své vlasti. Ale víte ve kterém městě?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hornet Hornet | Web | 9. května 2007 v 13:25 | Reagovat

Že by Praha? x)

2 Hanka Hanka | 9. května 2007 v 15:02 | Reagovat

Dnes jsme nahlédli do východních Čech, jsme v Královéhradeckém kraji. Na snímku je Velké náměstí s chrámem sv. Ducha v Hradci Králové.

Město leží na soutoku Labe s Orlicí, podle archeologických nálezů je zřejmé, že bylo osídleno již v pravěku a době římské.

V 10. století zde měli své sídlo Slavníkovci.

Zajímavý je název města. Název Hradec u nás není vyjímečný, ale proč "králové"? Roku 1225 se stal hrad s podhradím královským městem. Ve 13. století byl postaven nový gotický královský hrad, kde často pobývali Přemyslovci. Václav II. ustanovil Hradec za část věna českým královnám, které na hradě žily jako vdovy.

Město bohatlo zejména od 14. století. Svým významem a počtem obyvatel bylo druhým městem po Praze. Dokladem bohatství města v době, kdy v Hradci sídlil dvůr královny Elišky Rejčky, je chrám sv. Ducha z počátku 14. století.

Velký význam měl Hradec v době husitské revoluce, při které se město postavilo na stranu Jana Žižky. Ten byl také roku 1424 pochován v chrámu sv. Ducha.

Za vlády Habsburků město poněkud ztratilo své vůdčí postavení v kraji. O nový rozkvět se zasloužil Martin Cejp z Peclinovce. Výsledkem jeho působení na radnici je renesanční přestavba města. Tehdy vznikla známá Bílá věž, která se počítá mezi typické hradecké dominanty.

V roce 1857 byla do Hradce zavedena železnice, později byl postaven cukrovar, strojírna, plynárna. R. 1864 vznikla světoznámá továrna na piana Antonín Petrof. Je málo lidí, kteří dokáží postavit nástroj tak ušlechtilý, jako je piano. Jeho stavba vyžaduje vysokou odbornost. Možná i vy máte doma výrobek některé ze značek, protože v královéhradecké firmě vyrobili více než půl miliónu klavírů značek PETROF, Weinbach, Rösler a Scholze.

Z kulturního života připomínám Klicperovo divadlo, které bylo postaveno v 80. letech 19. století. Na hradeckém gymnáziu studoval v 60. letech 19. století Alois Jirásek, později Karel Čapek a Emil Vachek.

Architektura Hradce je poznamenána činností architekta prof. Josefa Gočára, jehož přičiněním se město dostalo na přední místo mezi našimi městy.

Historické centrum města bylo prohlášeno památkovou rezervací.

Jak bylo uvedeno výše, Hradec Králové leží na soutoku Labe s Orlicí. Labe pramení na Labské louce v Krkonoších a od Jaroměře má charakter nížinného toku s malým spádem. Vznikla na něm další města jako Jaroměř, Pardubice, Nymburk, Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem.

Hradec Králové je správním centrem, žije v něm asi 100 tisíc obyvatel. Společně s druhým velkoměstem v Polabí, Pardubicemi, vytváří aglomeraci, kterou však rozděluje krajská hranice.

3 Macin Macin | Web | 9. května 2007 v 18:07 | Reagovat

Pro Hanku,opět jsem se dozvěděla něco nového.Nejsem pecivál,ale po krásách naší země jezdíme  hlavně o prázdninách a naším cílem jsou hlavně hrady,zámky a muzea. Těším se další příspěvky..-))

4 silva silva | Web | 11. května 2007 v 6:22 | Reagovat

vyhlasujem sutaz o naj blog prihlaste sa kto chcete do 1.6.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi