Ještě jednou z domova

21. června 2007 v 12:27 |  Okénko do světa
Poznáte město podle této dominanty?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 21. června 2007 v 21:28 | Reagovat

Na otázku odpovídám, že město poznávám, ale protože jsme nedávno absolvovali lekce hantecu, pokusím se uplatnit své jazykové znalosti, protože se říká - kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem.

Dnešní pozdrav je ze Štatlu. Tam u Svratky lajvčil krokóš, kde měl ve skale bévák. Všem už fest lezl na nervy. Cháloval co se dalo, všici z něho měli fedry a negómali ani ťuk jak ho vykvaltovat ze Štatlu aus.

Z Rathausu hlásili, že když ho někdo vyexportuje aus, tak dostane kilo goldny.

Do knajpy u Modrýho lva naklapal řeznické poskok, hodil v knajpě sicnu a nastražil ovar. Všici plkali jenom o krokóšovi. Řeznické hodil do placu, že tu potvoru ze Štatlu vykope sám.

Řeznické poskok potřeboval kůžu z vola a kybl nehašenýho vápniska. Štatlaři mu na to hópli a donesli co chcel.

Řeznické zašil vápnisko do kůže z vola, nahodil na káru a vodklapal. Dohrnul  k vasrůvce, máznul kůžu na zem a hodil čekanku. Krokóš se přišóral a začal kůžu chálovat. Naglgal se vasrůvky ze Svratky a šel se hodit do klidu.

Vápnisko v něm začalo makat, krokóš se nafókl a rupl.

V celým Štatlu se začlo v těžkým stylu oslavovat. Řeznické byl king, vod borců z Rathausu vysomroval ňákó tu goldnu a vodklapal zase na vandr.

Přátelé, dnes stojím před obtížným úkolem. "Štatlařce" mám do blogu napsat o jejím městě. Takže jsem se přišórala k PC, hodila jsem sicnu a zkusím něco vytvořit. Nezbude, než pak hodit čekanku, co na to Jitka řekne, protože to je dneska jako maturita. Stejně za to, co hodím do placu, goldnu nedostanu. Nechci s tím fest lézt na nervy, tak srozumitelněji:

Poznali jste, že jsme v druhém největším městě republiky, v metropoli jižní Moravy - v Brně. Je to město historické, veletržní, Jitka by určitě řekla, že úžasné.

Brno leží na zajímavém místě - na sever se prostírají lesy podhůří Vysočiny a Moravského krasu, na jihu se otevírají nížiny.

Na dohled z věží katedrály na Petrově je Pálava, tramvaj zaveze zájemce k Brněnské přehradě.

Město bylo založeno nad soutokem Svratky se Svitavou. První písemná zmínka o Brnu se vztahuje k r. 1091. Hovoří se o hradu založeném v první polovině 11. století na skalnatém ostrohu dnešního Petrova a pojmenovaném Brno podle staré trhové vsi rozkládající se u brodu přes Svratku. Tak vznikalo středověké město, které zabralo území knížecího hradu a osad v podhradí. Někdejší sídlo bylo nahrazeno hradem Špilberk. Tak vznikla charakteristická dvojice hradní pevnosti a města chráněného až do poloviny 19. století pevnými hradbami. Jedinou zachovanou městskou bránou je Měnínská brána.

Jak jsme poznali v úvodu, Brno je město ve znamení draka, je zde kapucínský kostel s kryptou, v níž jsou uložena mumifikovaná těla mnichů.

Brno skrývá mnohé - vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu památek UNESCO. Je to dílo Miese van der Rohe, funkcionalistická památka. Je zde výstaviště, desítky muzeí - vybírám Moravskou galerii a Moravské zemské muzeum nebo Technické muzeum. Kdo je unaven, vyhledá zoologickou zahradu s jejím Tropickým královstvím nebo jedinečnými Tygřími skalami. Město zdobí  dvě botanické zahrady, hvězdárna, planetárium ...

Brno je také městem sportu. Představuje ho například Masarykův okruh - automodrom postavený v roce 1987, v areálu je sportovní střelnice a golfové hřiště.

Každému, kdo navštíví Brno a má čas na celý den, nabízím návštěvu brněnské dominanty - hradu Špilberk. Možná uslyšíte zvuk zvonkohry. Patnáct zvonů duní každé dvě hodiny velkým nádvořím Špilberku. Jde o jedno z lákadel, které má turisty přivést na hrad. Zvony vznikly v roce 1990, na své místo byly dány v r. 2000 v místě, kde  kdysi na stěnu hradu navazoval tzv. studniční domek.

Špilberk toho zažil mnoho: Okupaci Moravy švédským vojskem. Krátce po porážce stavovského povstání v r. 1620 byli na Špilberku vězněni přední moravští účastníci této protihabsburské rebelie.

V r. 1783 rozhodl císař Josef II. o přeměně zrušeného pevnostního vězení na Špilberku na civilní věznici, určenou pro nejtěžší zločince. Od roku 1822 byli zde vězněni proslulí italští karbonáři.

Asi nejznámějším vězněm byl Václav Babinský. Ten byl obžalován ze čtyř vražd, sedmi loupeží, z množství krádeží a podvodů. Byl odsouzen na dvacet let těžkého žaláře na Špilberku. Pokusil se dvakrát bezvýsledně o útěk po vylomení mříže vězeňské cely. Během odpykání trestu jej zastihlo zrušení špilberské trestnice, takže zde pobyl během let 1841 - 1857. Po propuštění na svobodu pracoval jako zahradník v ženské trestnici v Řepích.

Z dalších zajímavých míst mohu doporučit chrám sv. Petra a Pavla - Petrov na návrší nad městem.

Stará radnice představuje muzejní expozici, jsou zde unikátní nejstarší světské prostory ve městě, vyhlídková věž a symboly Brna - drak a kolo.

Osobně považuji za pozoruhodné místo Zelný trh. Jedná se o typické tržiště, je zde kašna Parnas, divadlo Reduta a už zmíněné Moravské zemské muzeum.

Nesmím zapomenout zmínit se o snímku: Jsou na něm Denisovy sady. Původně to byl park Františkov, založený v letech 1814 - 18 pod Petrovem. A ten obelisk? Ten byl postaven v r. 1818 na počest císaře Františka I. a tehdy nově založený park dostal název Františkov.

Do Brna určitě přijíždějí tisíce lidí, aby poznaly krásy města, které patří k nejkrásnějším v naší zemi. Požádejme Jitku, která Brno dobře zná, aby nás s městem seznámila po svém.

2 Admin. Admin. | Web | 21. června 2007 v 22:23 | Reagovat

Čekala jsem všechno možné ale hantec.... Od Hanky už jsme si zvykli na vyčerpávající výklady hodné profesionálního průvodce. Dnes opět nezklamala a mně navíc náramně pobavila. Brno je město, které skýtá mnoho témat jak z hlediska historického, tak kulturního a společenského. Dalo by se o něm psát dlouho. Hana zde  zmínila několik  nejznámějších míst a já nevylučuji, že se k nim budu potupně vracet a  dám něco k lepšímu. Tobě Hano děkuji, opravdu jsem si to dnes užila.

3 hablina hablina | Web | 22. června 2007 v 1:25 | Reagovat

Hanka to napsala fakt suprově. Brno skrývá také mou oblíbenou Vaňkovku:)

4 Admin.pro hablinu Admin.pro hablinu | Web | 22. června 2007 v 12:28 | Reagovat

Předpokládám, že Vaňkovka tě stejně, jako moji třináctiletou vnučku svádí především k nákupům. Ten,kdo o Vaňkovce rozhodl tak, jak rozhodl, měl šťastnou ruku.Výhodná poloha mezi dvěma nádražími, autobusovou Zvonařkou a Hlavním vlakovým nádražím, dělá z Vaňkovky obchodní centrum nebývalého významu.

5 woodoo woodoo | Web | 22. června 2007 v 21:10 | Reagovat

já v Brně nikdy nebyla...:-( jsem made in Prachatice :-))

jinak... Hablino, jsi ta hablina z rodinného blogu, která byla u mě? :-D jestli jo, tak svět je malej :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi