Odskočme si z domova

4. června 2007 v 8:43 |  Okénko do světa
Tower Bridge, Londýn.
Dopřejme si změnu a vydejme se za hranice všedních dnů. Pohled z dnes otevřeného okénka nás zavedl do .......Domů se zase někdy vrátíme a potom budeme navštěvovat naše hrady a zámky. Ale dnes a ještě párkrát si zaskočíme k sousedům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 4. června 2007 v 9:53 | Reagovat

Dnes jsme navštívili Londýn - hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Londýn leží v jihovýchodní Anglii na obou březích Temže, asi 65 km od jejího ústí do Severního moře.

Jméno města je asi keltského původu. Nejprve ho uvádí Tacitus jako Londinium, později jako Lundonia nebo Lundenne. Předpokládaný keltský základ londo (divoký) označoval osobu nebo kmen. Název může také znamenat lon - dun (pevnost na vyvýšenině) nebo llyn - dun (opevněný přístav).

Znak města nese kříž sv. Jiří, patrona Anglie, a meč sv. Pavla, patrona města.

Po odchodu Římanů obsadily Londýn anglosaské kmeny. Později bylo založeno biskupství (604), postaven kostel sv. Pavla a město se stalo sídlem anglosaských králů.

Ve 12. století byl přestavěn most a postavena radnice. Za Anglické buržoazní revoluce (1640 - 1660) stál Londýn na straně parlamentu proti králi.

Mor (1665) a velký požár (1666) přivedly Londýn na pokraj zkázy. Následující výstavba už probíhala plánovitě, pod vedením architekta Wrena. City se stalo obchodní čtvrtí. Nedaleko Westminsteru si dal postavit vévoda Buckingham dům (1703), který získala později královská rodina a učinila z něj známý Buckinghamský palác.

Rozšiřující se zámořský obchod si vynutil výstavbu doků a skladišť. Londýn jako největší přístav přitahoval četné lodní společnosti.

Počátkem 19. století zaznamenal Londýn dopravní revoluci. Přepravu zajišťovaly nejprve kočáry, pak koňské omnibusy, později železnice, na niž navázalo metro (1863). Ve městě vyrůstají nové ulice, náměstí, divadla, budova parlamentu, byla upravena nábřeží Temže. Londýn se rozrostl ve velkoměsto.

Za druhé světové války bylo město silně poškozeno bombardováním a raketovými střelami V1 a V2. Při náletech zahynulo asi 30 tisíc osob.

Dominantou City je katedrála sv. Pavla (1675 - 1710) s hrobkami známých anglických vojevůdců Nelsona a Wellingtona a s věží vysokou 110 metrů. Cestou k Toweru uvidíme radnice Guildhall a masivní stavbu Bank of England, která nemá okna. Hrad Tower na okraji City byl založen r. 1078. Stal se sídlem krále a později vězením - i pro korunované hlavy čekající na smrt. Dnes je v Toweru muzeum se známou sbírkou zbraní.

Čtvrť Soho je známa svým rušným nočním životem. Náměstí Trafalgar Square bylo pojmenováno na počest vítězství anglické flotily u mysu Trafalgar pod vedením admirála Nelsona.

Ve West Endu zůstalo zachováno několik velkých parků. Nejznámější z nich je Hyde Park, kde může kdokoliv pronést projev.

V katedrále westminsterského opatství se konají korunovační slavnosti, jsou zde hrobky králů, královen a dalších významných osobností.

V sousedství parlamentu se nachází jedna z nejlépe střežených ulic země - Downing Street, kde sídlí britský premiér a ministerstvo zahraničních věcí.

Londýn je jeden z největších světových přístavů. Doky se táhnou v délce 60 km.

Londýnské metro je nejstarší na světě. Ve městě je soustředěna polovina britského strojírenství - výroba námořních a říčních lodí, letadla, automobily, počítače ...

Město má mírné přímořské klima a donedávna bylo pověstné mlhami vyskytujícími se téměř po celý rok.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi