Procházka po Zelném rynku

26. června 2007 v 13:00 |  Vše o Brně
Nevím, jestli jste už vstřebali naši první procházku Brnem a je tu další špacír. Ale nebojte se, budete mít také chvíli na odpočinek, protože jsem překročila limit stahování dat a O2 pohotově snížila rychlost mého brouzdání po Internetu na pouhých 64 kB/s a na to nemám nervy. Takže do 1.7. se s vámi loučím touto procházkou a další si zatím v klidu připravím.
Dnes projdeme Petrskou ulicí dolů, kolem divadla "Husa na provázku" na Zelný trh, brňany nazývaný jednoduše "Zelňák". Jeho původní název "Staré tržiště", jak ho uvádí listina z 26.června 1293, která vymezovala hranice mezi svatopetrskou a svatojakubskou farností je patrně nejstarším názvem a mnoho brňanů už tento název ani nezná. Pro svoji polohu na svažitém terénu petrovského kopce se mu také říkalo Horní trh. Společně s Rybím trhem ( Dominikánské náměstí) a Dolním trhem (nám. Svobody) byl jedním z nejdůležitějších tržišť ve městě.
Po levé straně Petrské ulice míjíme již zmíněné divadlo Husa na provázku, po pravé straně máme Moravské zemské muzeum. Do Zelného trhu ústí krátká ulička zvaná Peroutková a také ulice Starobrněnská. Mezi nimi je sevřen blok domů, který je známý jako Špalíček.Jádro Špalíčku je středověké ale v 16. a 17. století prošlo několika rekonstrukcemi. Starobylý ráz si uchovává horní kout náměstí se sloupem Nejsvětější Trojice z roku 1729. Tato část náměstí se nazývala Hrnčířským trhem. Ještě v polovině 18.století tady stála hrnčířská pec. Další zajímavou budovou je nároží, kde se vstupuje na Kapucínské náměstí (dříve Uhelný trh) .Je to sídlo divadla Reduta.Tento dům měl bohatou historii. Od roku 1891, kdy byly zbořeny přilehlé masné krámy a proražena Květinářská ulice byl tu zřízen nový vchod z náměstí.Od roku 1918 se v Redutě konala pravidelná divadelní představení a po roce 1945 sem byla umístěna operetní scéna. Značně narušená budova byla v letech 1955-1957 upravena do dnešní podoby. Ve spodní části náměstí dominuje dříve administrativní budova, dnes sídlo právnické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, postavena v letech 1914 až 1915. Od roku 1695 zdobí náměstí monumentální kašna se sochařskou kompozicí uprostřed.V jeskyni poutá hrdina řeckých bájí Herkules přemoženého tříhlavého psa Gerbera, strážce podsvětí. Vně jsou umístěny alegorické sochy tří dávnověkých říší Babylónie, Řecka a Persie, jimž vévodí korunovaná socha Evropy, jako symbol Svaté říše římské. Voda do kašny byla přiváděna nejstarším brněnským vodovodem ze Svratky přes vodojem v Denisových sadech. Nám. 25.února - Zelný trh, od brňáka můžete slyšet také název Zelný rynek je od jara do podzimu plný lidí. Jedni zboží nabízejí a jiní kupují. Tak to bylo v dávnověku , je to tak dnes a jistě tomu nebude jinak ani v budoucnu, protože čerstvá zelenina a ovoce ze Zelňáku chutná nejlépe.Při našem dalším putování městem objevíme kouzlo přilehlých uliček, kde je také spousta památek, zasluhujících vaši pozornost.
Doporučuji vám navštívit tyto stránky. http://www.mojebrno.wz.cz
Najdete zde spoustu podobných dobových fotografií a dýchne na vás kouzlo starých časů. Na ukázku jsem si jednu fotografii vypůjčila a tiše doufám, že autor bude k mé osobě shovívavý a neutrhne mi za to hlavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hablina hablina | Web | 26. června 2007 v 14:06 | Reagovat

Ještě se mi nestalo, že bych jela do Brna a Zelňák vynechala :)s tím stahováním je to pech, hodila by se fotečka trhu se všemi těmi stánky s ovocem a zeleninou.

2 Cella Cella | 27. června 2007 v 18:49 | Reagovat

Brno moc neznám,ale už jsem tam kdysi byla.Snad se více dozvím tady.

3 inka inka | E-mail | Web | 2. července 2007 v 19:50 | Reagovat

ne, neutrhnu, sám jsem ji vyhledal někde na netu, už nevím kde :o)  Tvůj blog se mi líbí a zase sem najuknu! Pro Hablinu: na Rajčeti jich pár vlastních mám, sklidem si nějakou vyber, tady máš na ně odkaz: http://inka-mojebrno.rajce.idnes.cz/Zelny_trh/

Mějte se a hodně zdaru tomuto blogu dobudoucna!

4 inka inka | Web | 5. dubna 2008 v 8:30 | Reagovat

jinak tedy  ohlašuju změnu domény na http://www.inkovo-brno.wz.cz/  Ta původní se nějak sekla a nechtěla se mnou komunikovat :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi