Z Londýna letadlem do...

6. června 2007 v 16:20 |  Okénko do světa
Z Londýna jsme se přesunuli na jiný konec světa. Poznáváte tento chrám?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hablina hablina | Web | 6. června 2007 v 19:21 | Reagovat

AAAA, Tadž Mahal, romantický zamilovaný příběh...

2 INFO INFO | Web | 6. června 2007 v 20:34 | Reagovat

jitko naprosto s tebou souhlasím ale alespon si to dej na blog a informuj ostatní děkuji:))

3 Hanka Hanka | 6. června 2007 v 22:41 | Reagovat

Pravděpodobně jste zaznamenali, že se letos určují nové divy světa. Proč? Protože současných  tzv. sedm divů světa bylo určeno v minulosti a od té doby bylo postaveno mnoho zajímavých a důmyslných staveb. Také však proto, že z uváděných sedmi divů světa stojí dnes jen egyptské pyramidy. Píši o tom proto, že stavba  na obrázku kandiduje na jedno z předních umístění.

Dnes jsme navštívili Indii a její velmi známou památku - Tádž Mahal v Ágře.

Indická civilizace je jedna z nejstarších na světě. Evropané měli o ní informace už z dob Marca Pola, ale cesta do Indie nebyla jednoduchá. Tehdy totiž neexistoval Suezský průplav, bylo třeba obeplout Afriku. Pro mořeplavce nebylo jednoduché vypořádat se s mořskými proudy a častými bouřemi ve vodách na jih od Afriky. Připomenu, že na to doplatil velice známý a zkušený mořeplavec Bartolomeo Diaz, který tam v bouři zahynul a současně jeho loď ztroskotala.

Prvním Evropanem, který se uvádí, že doplul do Indie, byl portugalský mořeplavec Vasco da Gama roku 1498. Evropané tehdy vezli dar pro panovníka (podle nich krásnou látku). Samozřejmě, nevěděli nic přesnějšího o Indii, lákalo je zejména koření. Když se dostali do oblasti Arabského moře, potkávali lodě arabských kupců a žasli nad krásou a dokonalostí věcí z východu.  Vasco da Gama velel třem lodím s 148 muži posádky. Když v Indickém oceáně narazil na odpor arabskůch kupců, neváhal ničit jejich lodě a loupit zboží. Když se s 55 muži vrátil do Evropy, byl povýšen do hraběcího stavu.

Vraťme se ale do Indie. Jejich dar byl přijat, ale oni sami poznali, že Evropa má v mnohém co dohánět. Indie tehdy proslula pestře vzorovanými jemnými bavlněnými tkaninami. Na Dálném východě se tkaly hedvábné látky se složitými vzory.

Pokud vzpomínáme dějiny Indie, nesmíme zapomenout na nejstarší osídlení. Nejstarší civilizace žila v údolí řeky Indu, kde archeologové nalezli mnoho významných památek, které svědčí o vyspělosti indické civilizace ve starověku. Vždyť města Harappa a Mohendžo-Daro se staly pojmem, byla postavena z kamene, podle plánu, stala se symbolem starověké Indie.

Milovníky literatury jistě potěší známé eposy Mahábhárata a Rámájána.

Chceme-li představit dnešní památku, musíme si připomenout asijské země na sklonku středověku. Tehdy většina dnešní Indie patřila do říše Velkých mogulů. Do Indie totiž vpadla v 16. století vojska z Afghánistánu a noví vládci se zde usadili a založili mughalskou říši.

Tádž Mahal nechal postavit mughalský císař Šáhdžahán jako mauzoleum pro svou milovanou manželku Arjumand Banu, též známou pod jménem Mumtáz Mahal (Vyvolená palácem). Tato žena zemřela při porodu čtrnáctého dítěte ve věku 36 let. Panovník truchlil dva roky a nakonec se rozhodl postavit stavbu, která je v Indii pokládána za symbol nesmrtelné lásky. Měla to být stavba, které by se nic nevyrovnalo. Stavební materiál představuje bílý mramor, který bylo nutno přivážet z lomu vzdáleného 300 km od Ágry.

Tádž stojí na 7 m vysokém podstavci. Celý je zdoben polodrahokamy, drahokamy, kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem. Vzory jsou většinou květiny nebo úryvky z Koránu - mogulové totiž byli muslimy. Tádž se stavěl 22 let podle návrhů francouzského a benátského architekta, bohužel, konkrétní jména nejsou známa. Na stavbě pracovalo asi 20 tisíc lidí.

Vstupní brána symbolizuje vstup do ráje. Od vstupní brány k mauzoleu vede podlouhlé jezírko lemované chodníky. Kolem je zelená zahrada. V rozích stojí minarety - opět z bílého mramoru.

Na západ od Tádže je mešita z červeného pískovce vykládána bílým mramorem, na východ stojí identická. Nemůže však být mešitou, protože je obrácená na špatnou stranu a byla postavena jen kvůli symetrii.

Šáhdžahán prý chtěl postavit na druhé straně řeky Jamuny úplně stejné mauzoleum z černého kamene pro sebe. Jeho syn Aurangzéb však provedl státní převrat, otce uvěznil v pevnosti Ágře, kde za 8 let zemřel.

Závěr našeho povídání už není jako z pohádky. Zub času pracuje i na historických památkách a také znečištěné ovzduší změnilo barvu krásné stavby. Bílý mramor získal nepěknou nažloutlou barvu. Mohli jsme se seznámit s návrhem indické parlamentní komise obalit načas stavbu bahnem, nechat uschnout a pak spláchnout. Cílem je to, aby bahno vstřebalo nečistotu. Procedura potrvá asi dva měsíce, bude stát 230 tisíc dolarů. Bude nutno opakovat ji co 2 - 3 roky. Uvádí se, že byla použita k vyčištění mramoru mauzolea již v minulosti.

Doufejme, že se péče o tuto památku podaří a Tádž Mahal bude i nadále symbolem velké lásky - třeba jako jeden z divů světa.

4 admin pro Hanku admin pro Hanku | Web | 7. června 2007 v 8:55 | Reagovat

Hani díky. Zase jsem si hezky početla a jsem o něco chytřejší. Dnes jsem to i potřebovala.

5 nazorak nazorak | Web | 13. června 2007 v 21:33 | Reagovat

pekne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi