Kam dnes vykoukneme z okénka?

30. července 2007 v 20:25 |  Okénko do světa
Aby Hanka jen tak nelelkovala, je okurková sezóna tak co by dělala, že? Vrátila se z výletu na Plumlov, podělila se s námi o zážitky a tak hurá na výlet virtuální! Kam se podíváme dnes?
Takže Hani určitě to poznáš lehce a už se všichni těšíme na tvůj komentář.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 30. července 2007 v 22:01 | Reagovat

Zdravím Jitku - obdivovatelku našich hradů a zámků! Co bych dělala? Budeš se divit, ale k večeru jsem si připravovala ubrousek k obháčkování Tvým motivem.  Je totiž deštivo, takže žádný výlet nebude. Ale Ty se chystáš, vidím, na Bouzov! To Ti schvaluji - nemáte to příliš daleko a štěstí přeje připraveným... Tak nezbývá než vyčkat na příznivé počasí, nasmažit řízky, připravit pohodlné botky a vyrazit za poznáním. Na tomto hradě se pravděpodobně nesetkáme, protože jsem tam byla už asi 3x - naposledy před rokem. Máte ale v tom Olomouckém kraji pěkné památky!

Hrad Bouzov na Olomoucku se stal oblíbeným místem pro natáčení filmových pohádek. Málokdo ale ví, že středověké sídlo tento hrad jenom napodobuje. Svou dnešní podobu získal až na přelomu 19. a 20. století. Proto ve vybavení hradu je například vodovod nebo ústřední topení (to je ovšem skryté návštěvníkům).

Našemu pohledu neujde vysoká hláska, kterou obklopují budovy ve tvaru podkovy, jejichž střechy zdobí množství věží a bašt. Součástí hradu jsou také dva dlouhé mosty, které se klenou nad hlubokým příkopem.

I když hrad nechal vybudovat arcivévoda Evžen Habsburský v letech 1895 - 1912, využil přitom základů středověkého hradu ze 14. století.

Hrad byl založen na počátku 14. století pravděpodobně rodem pánů z Bouzova. Prvním známým držitelem hradu byl hradní pán Búz v letech 1317 - 39. Dalšími majiteli byli páni z Vildenberka, později byl v držení pánů z Kunštátu.

Tady zbystříme pozornost, protože v roce 1408 získává buzovské panství Boček z poděbradské větve. Bylo prokázáno, že na hradě sídlil Viktorín z Kunštátu, otec Jiřího z Poděbrad. Historicky nedoloženým dohadem je, že se Jiří z Poděbrad právě zde na Bouzově narodil.

Za třicetileté války se hrad stal císařskou pevností a sloužil jako vězení pro švédské zajatce. V té době hradní areál velmi zchátral.

Po ukončení 30leté války koupila sídlo Eugenie Podstatská z Prusinovic. Její syn hrad v roce 1696 prodal. Majetek získali němečtí rytíři a drželi hrad až do roku 1945. A to už je další kapitola hradu.

V letech 1895 - 1912 velmistr řádu arcivévoda Evžen hrad přestavěl v romantickém novogotickém slohu. Do hradní kaple nechal převézt náhrobky zemřelých řádových mistrů. Z řádového domu v Benátkách sem byla přenesena socha sv. Jiří z 15. století.

Bouzov vytváří romantický celek, spatříme zde bašty, arkýře, cimbuří, komíny, brány. Nejznámější je věž - kruhová Buzovka, nejmohutnější věží je Hláska. Zaujme nás kašna se studnou vytesanou do skály, jejíž hloubka dosahuje 52 metrů. V hradních interiérech je bohatá malířská, kovářská a řezbářská výzdoba. Jako návštěvníci hradu můžeme vidět ložnici velmistra - nábytek věnovala španělská královna Marie Kristina.

Záleží na nás, jakou ze čtyř tras si vybereme. Většinou se vybírá klasická trasa, která návštěvníkům nabízí ucelený obraz hradu.

Během 2. světové války Adolf Hitler věnoval Bouzov Himmlerovi a na hradě pak sídlil přepadový oddíl SS, který koncem války vypálil obec Javoříčko.

Navštívíme-li Bouzov a zbude nám čas, je dobré navštívit Javoříčské jeskyně s krásnou krápníkovou výzdobou. Cestou k jeskyním projdeme údolím vypáleného Javoříčka, tuto událost připomíná památník.

2 Verík Verík | E-mail | Web | 30. července 2007 v 22:42 | Reagovat

dekuji ti moc za tvoje hlasky

3 Verík Verík | E-mail | Web | 30. července 2007 v 22:42 | Reagovat

jestli muzes muzes to rozkriknout

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi