Kam jsme dnes nahlédli?

21. července 2007 v 19:41 |  Okénko do světa
V těchto parných dnech jsem opět otevřela okénko tam, kde je voda. Není to moc vydařený snímek ale lepší jsem nenašla.Pokud toto místo nepoznáte, budu hledat lepší fotografii.
Dovolte, abych reagovala na Hančin komentář.
Milá Hanko, myslela jsem si, že to nebude jednoduché poznat z této fotografie, ale spoléhala jsem na Tvé kvality. Jak se řekne nudapláž v hantecu jsem nikde nenašla, ale klidně by to mohl být " nudec" :o))
Zato vím, že Kozí Horce se říká "Monte cap" . Tuším, že hablina měla zájem, abych vás provedla při procházce Brnem také touto přehradou. Využívám tedy tohoto komentáře, neboť sama bych toho víc neřekla. Doplnila bych jen to, že již od roku 1946 brázdí hladinu "brněnského moře", jak této zásobárně vody štatlaři s hrdostí říkají, jedna z největších místních atrakcí - lodě na elektrický pohon. Většina lodí zdejší flotily byla dokonce vybudována přímo ve zdejších docích. Lodní doprava na přehradě není sice nejlevnější, ale je poměrně častá a je velmi příjemným zpestřením návštěvy zdejších míst. Celá plavba je rozdělena na 10 zastávek a trvá 70 minut až na konečnou. V části mezi Roklí a hradem Veveří proplouvají lodě romantickým úzkým korytem řeky mezi skalami v hlubokých lesích. Poté, co se mine majestátný hrad, plavba se dostává do mělké části přehrady se zajímavou vodní vegetací i ptactvem a otevírá se výhled do široké Boskovické brázdy. A pro hablinu přidávám fotografie lodní flotily i různé pohledy na okolí přehrady.
Ještě nutno podotknout, že na hladině bystrcké části přehrady se pravidelně koná významná mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis.Je to kolosální podívaná umocněná odlesky na vodní hladině.To by jste si neměli nechat ujít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 22. července 2007 v 10:11 | Reagovat

V těchto parných dnech nás Jitka zve "ze Štatlu na Prygl", je to tak, Jitko?

Snímek opravdu podle mně není příliš vydařený, mám-li poznat, o které místo se jedná. Nejlépe je snad vidět to listí na stromě...

Pokud jsem místo poznala, jedná se o Brněnskou přehradu. Přehrada se původně jmenovala Kníničská podle obce, jejíž obyvatelé se ve 30. letech 20. století museli vystěhovat, protože celý prostor obce byl zaplaven vodou.

Já mám spolužačku v Bystrci, takže znám přehradu spíše z této strany. Použijeme-li šalinu, vystoupíme na zastávce Přístaviště v Bystrci. Odtud je to blízko k hlavnímu přístavišti lodí. Na přehradě je v provozu lodní doprava.

Jak už bylo uvedeno, přehrada leží severozápadně od Brna, na území Bystrce a Kníniček. Byla vybudována v letech 1936 - 40 na řece Svratce. Na této řece bylo třeba regulovat vodní stav. Stavba přehrady byla zamýšlena už dávno, hovoří se o konci 19. století. Projekt byl vypracován v roce 1911, vlastní stavba byla zahájena v roce 1936. Bylo to v době těsně po hospodářské krizi, proto přinesla práci velkému počtu místních obyvatel.

Povodí přehrady měří asi 1575 kilometrů čtverečních, přehradní nádrž dosahuje délky 9,5 km při maximálním vzdutí vodní hladiny.

Myslím, že Brňané tím získali hlavně možnost odpočinku a rekreace. Už snímek napovídá, že také okolí přehrady je velmi pěkné. V létě je možno si zaplavat, pláže jsou na Rokli, Kozí horce a na Rakovci. Můžete provozovat vodní sporty a pozor! nemusíte mít plavky, protože (jak jsem se dověděla) je zde i nudapláž. Zajímalo by mě, jak zní toto slovo v hantecu. Hlavní nudapláž je u přístaviště lodí na Osadě.

Podél přehrady vede Naučná stezka "Brněnská přehrada, jak ji neznáte..." Pěší turisté i na kolech využijí také lávku, kterou vidíme na snímku. K turistice láká krásná zalesněná krajina. Cyklisté mohou využít také horské kolo. Myslím, že jako všude, kde je přehrada, i zde určitě vyrostly celé generace rybářů, vodáků a hlavně chatařů.  Známá je chatová oblast Jelenice. Proto v létě je na vodní hladině vidět množství plachetnic.

Problémem našich přehrad však jsou sinice a tento problém se nevyhnul ani Brněnské přehradě. Někdy bývají rozmnoženy tak, že hygienická služba nedoporučuje koupání.

Nad Brněnskou přehradou se tyčí hrad Veveří, který byl založen již v roce 1059. Pověst dokonce hovoří o knížeti Kunratovi, synovi Břetislava I. z rodu Přemyslovců. V  roce 1197 byla Morava Přemyslem Otakarem I. prohlášena markrabstvím. Hrad Veveří s rozsáhlým zalesněným územím vlastnila moravská markrabata a spravovali je purkmistři.

Když Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, pány hradu Veveří se stali Rudolf Habsburský a Jindřich Korutanský.

Zajímavostí je, že hrad byl exilovým sídlem sesazeného švédského prince Gustava Vasy nebo že zde prožil část své svatební cesty známý Winston Churchill.

Za II. světové války na hradě sídlila vojska německé armády, a proto jako vojenský objekt se stal terčem útoku. Po válce byl hrad opraven, byl otevřen pro veřejnost. Určitou dobu zde bylo lesnické učiliště, od 70. let patřil hrad Veveří Vysokému učení technickému v Brně.

Devět věží hradu bylo svědkem také necitlivých zásahů, kdy například nádherné kamenické práce byly překryty betonem. Přesto byl zachován původní mobiliář, zachovalo se více než 1600 kusů. Opravy hradu vyžadují spoustu peněz.

Návštěvu hradu Veveří lze spojit s projížďkou lodí po Brněnské přehradě nebo s návštěvou Jarošova mlýna v nedaleké Veverské Bítýšce. Na přehradě je krásně v každém ročním období. I posezení nad šálkem kávy nebo čaje v některé z hospůdek s výhledem na krajinu má své kouzlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi