Po krátké odmlce

19. července 2007 v 7:55 |  Okénko do světa
Každý z vás jistě poznal, kam jsme se dnes prostřednictvím fotografie pana Luboše Stiburka podívali. Abychom měli zážitek z navštíveného místa dokonalý, chybí jen komentář naší skvělé dopisovatelky Hanky. A my si na něj rádi počkáme, nemám pravdu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libka Libka | 19. července 2007 v 10:08 | Reagovat

Zcela souhlasím,kdo čeká ten se dočká..jen škoda že se vubec o paní Hance nic neví nenechá ani emajl..

2 Jitka Jitka | 19. července 2007 v 10:18 | Reagovat

Máš pravdu ale musíme respektovat její rozhodnutí zůstat v anonymitě.

3 babča babča | Web | 19. července 2007 v 10:26 | Reagovat

ano holky paní Hanka je dobrý duch našich blogísků a má moje uznání

4 hablina hablina | Web | 19. července 2007 v 14:45 | Reagovat

duch by si měl pořídit vlastní blog, určitě by stál za zkouknutí

5 Jitka Jitka | 20. července 2007 v 10:36 | Reagovat

Zdá se, že náš dobrý duch je na dovolené a neoznámil nám to. No počkáme si. Jen aby ho někdo nepředběhl???

6 Hanka Hanka | 20. července 2007 v 19:26 | Reagovat

Ťuk, ťuk, ťuk - zdravím všechny přátele Okénka do světa, mávám všem  z blogísků, které navštěvuji. Potěšilo mě, že jste zaregistrovali moji nepřítomnost. Je to tak, duchové se neočekávaně vynořují a pak zase zcela nenápadně mizí. Tak je to i se mnou. Ale třeba Vás překvapím, kdoví. Pravdu měli ti, kteří tipovali dovolenou - zatím jen část. To víte," okénko " je náročné a než navštívím všechny ty zámky a historická města, chce to svůj čas. A v té vlně veder je to zvlášť náročné. Pokud ani teď v letním parnu nepohrdnete mým komentářem, budu se snažit Vás alespoň trochu zaujmout...

Již první pohled na fotografii vyvolal můj úsměv a vzpomínku. Nedaleko tohoto zámku pracuje vnučka naší sousedky v lékárně, loni na podzim jsem přijala její pozvání a během pobytu jsme zámek samozřejmě navštívili.

Ten červený zámeček se zubatými štíty se jmenuje Červená Lhota, rozkládá se na ostrůvku v rybníku, po němž často plují labutě. Kde najdeme toto místo klidu a odpočinku? Opět jsme zavítali do jižních Čech - jsme na rozhraní Třeboňské pánve a Českomoravské vrchoviny. Je to krásná krajina, takových míst je zde více - zámky, rybníky, obory, údolí Nežárky.

Jak už napovídá snímek, jedná se o vodní zámek. Původně to byla tvrz ze 14. století, v 16. století byla přestavěna v renesanční zámek. Poloha zámku je jako v pohádce - stojí na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka, kolem je park. Tu pohádku nezmiňuji jen tak: byla zde filmována pohádka Princezna zlatovláska. Možná si vzpomínáte, že před léty se v knihkupectví  prodávaly modely některých hradů a zámků.Já jako žákyně jsem slepovala Červenou Lhotu z papíru, byla i s můstkem... Ale "To všechno vodnés čas ... "  

Pravděpodobně se nedochovaly staré písemné prameny, protože první písemná zmínka o osadě Červená Lhota pocházejí až z roku 1465, když zemřel Ctibor ze Zásmuk, který byl také purkrabím na Krumlově a dělila se jeho pozůstalost. Petr Lhotský ze Zásmuk byl dalším doloženým majitelem tvrze. Ten v roce 1492 ustanovil manželku Kateřinu poručnicí svých dětí, druhým poručníkem jmenoval Jindřicha z Hradce, nejvyššího komorníka. Možná si vzpomínáte - o tomto člověku jsem už psala, však také zámek Červená Lhota se nachází na Jindřichohradecku, přesněji severozápadně od Jindřichova Hradce.

Asi Vás zaujala barva: Zámek je natřen načerveno prý proto, aby barva zakryla krvavou skvrnu na omítce, jež vznikla po tragickém pádu jedné zámecké paní z okna.

Zámek tvoří čtyři křídla, která uzavírají vnitřní malé nádvoří s arkádou a jsou zdobena obloučkovitými štíty (to je právě znak renesance). Na renesanční zámek nechali původní středověkou tvrz přestavět Kábové z Rybňan. Tehdy dostala název Nová Lhota. Červená se jí začalo říkat v 17. století, kdy panství získali Slavatové a střechu pokryli cihlovou krytinou.

Nebudu Vás trápit výčtem majitelů, snad jen připomenu, že posledním majitelem byl rod Schönburgů. Psal se rok 1835, kdy Červenou Lhotu zakoupil Jindřich Eduard Schönburg - Hartenstein. Roku 1900 připadla Červená Lhota nejmladšímu synovi Alexandra Schönburga - Janovi. Ten navštívil Itálii a zdejší pobyt ho inspiroval k úpravě zámku v renesančním duchu. Práci zadal přednímu vídeňskému architektovi Humbertu Walcherovi z Moltheimu. Tehdy zámek získal svůj dnešní pohádkový vzhled.

Červená Lhota - to není jen zámek, ale také zámecký park (to by nám paní Jitka neodpustila!)

Rybník má břehy porostlé stromy a keři. Vlastní zámecký park není sice příliš velký, ale velmi příjemně doplňuje vodní hladinu rybníka, ve které se zrcadlí zámek. V parku najdeme i malou zámeckou kapli. V jejím okolí rostou lípy a duby. Ovšem v blízkosti zámku spatříme stromy doslova cizokrajné.

Rostou tam kulovité zeravy, v parku na břehu jsou cypřišky, jedlovec kanadský, chvojky klášterské. Z listnatých stromů je zastoupen stříhanolistý a červenolistý buk, sloupovitý dub letní a dub americký.

A na závěr malá odbočka: Při cestě z Jindřichova Hradce do Třeboně nepřehlédněme Stráž nad Nežárkou. Zdejší zámek byl bydlištěm naší pěvkyně Emy Destinnové. Jako vzpomínku na tuto světově proslulou českou pěvkyni zřídilo město Jindřichův Hradec v prostorách muzea Síň Emy Destinnové plnou dochovaných památek na Božskou Emu.

Jindřichův Hradec je rozlohou největší okres v České republice. Skládá se ze tří samostatných regionů - Třeboňsko, Dačicko, Jindřichohradecko. A co říci na závěr? Je to prostě ráj turistů.

(Hlásím: Úkol splněn a opět se mohu vytratit jako duch ...)

7 Jitka Jitka | 20. července 2007 v 20:00 | Reagovat

Díky Hano. Úkolu jsi se zhostila s elegancí Tobě vlastní.

8 ividol ividol | Web | 22. července 2007 v 18:40 | Reagovat

Teda! Hanka má můj obdiv!

:-)  Jitka samozřejmě taky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi