Cíl další procházky Brnem - Hrad Špilberk

23. srpna 2007 v 10:56 |  Vše o Brně
Špilberk, je po katedrále sv.Petra a Pavla další výraznou dominantou Brna a proto není možné ho přehlédnout, natož nenavštívit.
Původně čistě gotický hrad českých králů, založený v druhé polovině13. století Přemyslem Otakarem II, nebyl spojen jen s rodem Přemyslovců, ale také s rodem Lucemburků. Na Špilberku krátce pobývala i Blanka z Valois, manželka Karla IV. V pozdějších letech se Špilberk stává sídelním místem moravských markrabat. Svoji roli sehrává hrad zejména ve válečných letech, a to v době husitských válek, v čase střetů Jiřího z Poděbrad a Matyáše Korvína, nebo v době třicetileté války. Svoji válečnou roli plnil Špilberk i v následujících stoletích, kdy se z něj stala jedna z největších barokních pevností v habsburské monarchii. Patrné jsou pozůstatky hradeb v širokém okolí kopce, které ochránili Brno nejen před švédskými vojsky v letech 1643 a 1645. Zde je na místě připomenout jednu pověst. Nebýt lsti Brňanů, asi by se historie hradu i samotného Brna vyvíjela jinak.Pověst praví, že při obléhání města švédskými vojsky byla uzavřena sázka, že když Švédové město nedobudou do 12 hodin, ukončí obléhání Brna. Chytří Brňané zazvonili poledne již v jedenáct hodin a tak švédská vojska v domnění, že to nestihla, dodržela daný slib a odtáhla jinam.
Hrad ale nesloužil jen jako nedobytná pevnost, ale také jako vězení, a to nejprve pro významné osobnosti své doby. Jedním ze známých vězňů je i pandur baron František Trenck, který roku 1749 ve vězení zemřel.
V roce 1783 rozhodl císař Josef II. zřídit na Špilberku vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince, kteří si svůj trest odpykávali v kasametech. V prosinci 1784 pak byl proveden další císařův příkaz, aby do nejhorších kasemat v dolním patře byli vsazeni zločinci odsouzení na doživotí. Proto zde byly postupně vytvořeny kobky, sbité ze silných trámů i prken, k nimž byli vězňové trvale přikováni. V druhé polovině roku 1785 bylo na vězení upraveno i horní patro jižních kasemat, které však začal využívat až Josefův nástupce Leopold II. Leopold byl osvícenějším panovníkem než Josef a v květnu 1790 zrušil celé vězení doživotně odsouzených v dolních kasematech včetně trestu přikování a zavedl i další zmírnění pro všechny odsouzence. Horní patro kasemat nadále sloužilo jako vězení až do počátku 30. let 19. století.
Legendárním vězněm na Špilberku se v červnu 1841 se stal Václav Babinský.Obžaloba jej vinila z dvanácti trestných činů včetně čtyř loupežných vražd. Důkazy měla však jen pro několik loupeží a krádeží. Mimo to byl také obviněn, že 6.července 1833 zavraždil v lese u Horní Kamenice pláteníka Jana Blumbergra pro 200 zlatých. Nakonec mu byly přičteny přitěžující okolnosti a vyměřeno dvacet let těžkého žaláře.
Vězeňstvím poznamenaná historie hradu však láká návštěvníky k turistické prohlídce i dnes. Je zde k projití celá soustava hradebních chodeb tzv. kasemat, kde byli vězněni a týráni lidé z celé Evropy.Kromě expozice nazvané Žalář národů, zde najdete i výstavu, která připomíná nacistickou dobu okupace spojenou s hradem a nazvanou Nikdy více! Tato výstava je zde již od roku 1960. Při návštěvě hradu si nenechte ujít ani studnu u které se musí zastavit snad každý. Studna byla nepřetržitě hloubena a v roce 1716 její hloubka dosáhla úctyhodných 112 metrů. Její dno tak sahá až na úroveň řeky Svratky. Na nádvoří hradu, je umístěna novodobá zvonkohra, která hraje v každou celou hodinu jednu ze svých 32 melodií. Tak si zde určitě počkejte a v mezičase můžete obdivovat krásy města Brna rozprostírajícího se pod hradem.
Okolní hradní park vám nabídne mnoho romantických výhledů na město za bílého dne stejně, jako v nočních hodinách.Pro noční podívanou je hrad vyhledáván i v tuto dobu. Tradicí se již staly letní Shakespearovské dny, které se zde konají vždy v červenci. Jednou jsme se jich s manželem také zúčastnili a přesto, že nebylo příliš vlídné počasí a vše se odehrává pod širým nebem na nádvoří hradu, byl to úžasný kulturní zážitek.Velkou účast návštěvníků zaznamenává také finálový ohňostroj Ignis brunensis, který se vystřeluje právě z nádvoří hradu.Když zvolíte Špilberk za cíl své návštěvy Brna, Brňané i jejich město vás přivítají s otevřenou náručí a vy si odnesete spoustu zážitků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kopinek kopinek | E-mail | Web | 23. srpna 2007 v 12:07 | Reagovat

na mém blogu je SONB tak se přihlas!!! máš šanci

2 Hanka Hanka | 23. srpna 2007 v 20:24 | Reagovat

1. S první větou souhlasím do slova a do písmene.

2. Baron Trenck je pochován v kapucínské kryptě, je mu tam věnována celá místnost (doufám, že je to on).

3. Ti Brňané měli pod čepicí, když zvonili poledne v 11 hod.!

4. Ta závěrečná věta je krásná...  Já mám hodně zážitků z Brna z nedávné doby, myslím, že na Špilberk se také zase po delší době dostanu :o)

3 Jitka pro Hanku Jitka pro Hanku | 23. srpna 2007 v 21:42 | Reagovat

Ano, je to tentýž baron Trenck. Zmiňovala jsem se o něm obšírněji právě v souvislosti s řádem Kapucínů v článku "Kapucínské náměstí". Baron Trenck, se stal slavným vězněm na brněnském Špilberku na základě křivého obvinění ze znásilnění mlynářovy dcery ve Vratislavi a za podvod s erárními penězi.Dne 29. září 1749 napsal Trenck ve vězení na Špilberku testament, v němž mimo jiné odkázal peníze na vystavění nového oltáře v kapli Špilberku a daroval peníze kapucínskému klášteru.

4 Piškotek Piškotek | Web | 24. srpna 2007 v 17:45 | Reagovat

ahoj,přihlaš se u mně do soutěže o nej koníka a hlasuj pro mě na:pavlisin.blog.cz (soutěž o nej blog) , dexinkaa.blog.cz (soutěž o nej písničku) , debik.blog.cz (soutěž o nej blog) , moninka001.blog.cz (soutěž o nej blog) - všude jsem jako Piškotek,děkuji za hlasy

5 hadimrcha hadimrcha | Web | 25. srpna 2007 v 9:15 | Reagovat

Nádherný je výhled na Brno z věže, ale nevím, zda je volně přístupná.  A co teprve letní koncerty a divadlo na nádvoří, to je věc. Byla a líbilo se mi to. Brno mám ráda.

6 Růžena Sosýnová Růžena Sosýnová | E-mail | 19. září 2007 v 21:30 | Reagovat

Skvělá práce Jitko. Gratuluji!

7 Petroš Petroš | 23. září 2007 v 4:47 | Reagovat

Brno je krásné město. Petrov,  Špilberk,  jen málo kdo tyto hlavní památky města Brna nezná. Ovšem sám jsem byl na Špilberku jen 2x nebo 3x...a to jsem Brňák...stydím se za to, ale napravím to :-) doporučuji už jen kvůli Petrovu a Špilberku navštívit BRNO

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi