Noční pohled z okénka

8. srpna 2007 v 5:26 |  Okénko do světa
Než se Hanka vydá na cestu do Brna a bude ho mít plnou hlavu, podíváme se někam jinam. Kam nás Hano zavedl noční pohled? Pro tak zkušenou cestovatelku určitě nebude problém poznat chrám...... a město, ve kterém už po staletí stojí.
www.czfoto.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niki K. Niki K. | Web | 8. srpna 2007 v 20:08 | Reagovat

hezký

2 .. .. | 8. srpna 2007 v 21:13 | Reagovat

Sorry,ze ti to posilam. posilam to ze strachu...NE o sebe, ale o sve blizke. tento dopis pochazi z venezuely byl vyslan aby zmenil tvuj zivot a udelal te stastnejsi.posli tento dopis 20 lidem do 96 hodin.zmeny se dockas do 5 dnu.alena Kovarikova ktera tento dopis poslala 22 lidem vyhrala v losovani automobil.erik prazak ktery tomuto dopisu neuveril do 5 dnu dostalrakovinu a zemrel.TAK CO POSLES TENTO MAGICKY DOPIS?RADIM TI ANO,JAKO JSEM TO UDELALA JA

3 Hanka Hanka | 8. srpna 2007 v 21:15 | Reagovat

Dnes jsme se ocitli ve středních Čechách, v jejich východním okraji najdeme Kutnou Horu, kterou proslavilo stříbro. Unikátem Kutné Hory je světoznámý chrám sv. Barbory.

Říká se, že Kutná Hora patří mezi tři nejnavštěvovanější města v České republice. Zájem turistů o její památky se výrazně zvýšil po roce 1995, kdy bylo město zapsáno na prestižní seznam UNESCO. K unikátům města patří, že na jeho území stojí dvě gotické katedrály, světoznámý chrám sv. Barbory a méně známý chrám Nanebevzetí Panny Marie na předměstí Sedlec.

Kutná Hora je staré historické město, které vzniklo ve druhé polovině 13. století z malých hornických osad. Město proslulo ve středověku stříbrnými doly, o jejichž bohatství se opírala i moc českých králů. Těžba stříbrné rudy přinesla městu mimo bohatství také významné postavení druhého města uznávaného hned po Praze. Bylo to město královské, také se říkalo báňské, název byl odvozen od slova kutati = těžit, kopat.

Král Václav II. založil v roce 1300 mincovnu Vlašský dvůr, kde zahájil ražbu stříbrné mince Pražský groš. Současně vydal Horní zákoník, zvaný "Ius regale montanorum". Od počátku 14. století se původní osady horníků spojily v město, které se začalo rychle rozrůstat. Kromě již stojících staveb Hrádku, Vlašského dvora s mincovnou a Sankturinovského domu byl v první polovině 14. století postaven kostel sv. Jakuba a po roce 1380 začala stavba chrámu sv. Barbory. V 15. století se město stalo občasným sídlem českých králů.

Chrám je postaven v gotickém slohu, ale není to gotika stylu "chrám sv. Víta".

Jedná se o pozdní, též vladislavskou gotiku, v té době ze známých staveb byl stavěn např. Vladislavský sál nebo Prašná brána. Stavby té doby nejsou již tak vysoké, jsou širší, krásná je žebrová klenba a kolem chrámu můžeme obdivovat rozsáhlý opěrný systém s množstvím krásných gotických věžiček, fiály, chrliče ... Okna již nejsou tak přísně gotická, najdeme zde prvky renesančního slohu. Ze stavitelů se na stavbě podílel také, Jitko, Váš rodák - Matěj Rejsek z Prostějova. Když jsem nedávno brouzdala kolem vysoké věže prostějovské radnice a vzhlížela vzhůru, všimla jsem si vzpomínky na Matěje Rejska v podobě jakéhosi reliéfu na této budově (mám foto).

Světově proslulý chrám sv. Barbory je pro turisty otevřen po celý rok. Turisty láká také Vlašský dvůr, kde bývala centrální královská mincovna. Název vznikl podle florentských mistrů - Vlachů, stavba je doložena k roku 1401. Součástí prohlídky je Královská mincovna, mincířská kovárna, tzv. šmitna. Povolání mincíř neboli pregéř (razil mince) bylo velmi uznávané a jistě dobře placené. Protože Kutná Hora byla královským městem, můžeme si prohlédnout také královskou audienční síň. Je zde také České muzeum stříbra, v rámci prohlídky mohou turisté sestoupit také do dolu Osel.

V Kutné Hoře vznikla řada dokumentů, nejznámější je Dekret kutnohorský, o jehož vydání se zasloužil samotný Jan Hus. Dokument byl vydán r. 1409 a přinesl změnu v zastoupení národů na pražské Karlově Univerzitě ve prospěch Čechů.

V posledních letech bývá v červnu svátek Královské stříbření s průvodem v historických kostýmech. Nechybí král Václav IV. s chotí Žofií. Připomíná události z roku 1403. Dunění bubnů, zvuky píšťal, rytířské turnaje a pestré oděvy měšťanů připomínají dobu, kdy do Kutné Hory přijížděly ty nejurozenější návštěvy. Slavnost se postupně přeměnila v největší historický festival svého druhu u nás. Královské stříbření vždy přiláká tisíce návštěvníků.

O Kutné Hoře se říká, že je to město mnoha tváří. Nabízí okružní prohlídky památkových objektů s odborným výkladem.

Největší atraktivitou je Kostnice v Kutné Hoře - Sedlci. Je to předměstí K. H., můžeme zde vidět někdy až děsivé ornamenty složené z lidských lebek a kostí.

Velice cennou architektonickou památkou města je Kamenný dům, kde je expozice Královské horní město - Měšťanská kultura a život v 17. - 19. století.

Kutnohorští nezapomínají ani na svého snad nejslavnějšího rodáka - je jím Josef Kajetán Tyl. Z jeho her připomínám např. Kutnohorští havíři, Strakonický dudák. V Tylově domě je expozice J. K. Tyla.

Ve městě najdeme také Muzeum tabáku, vstup je zde zdarma.

V Sankturinovském domě je jediné Muzeum alchymie v České republice.

V blízkém okolí Kutné Hory je zámek Žleby, původně gotický strážní hrad z konce 13. století. Je zařízen vzácným mobiliářem, sbírkami zbraní, majoliky a fajánse.

V této oblasti je také známá obora Žehušice, kde můžeme spatřit vzácné bílé jeleny. Ovšem nejsou zde jen zajímavé ukázky chovu bílé jelení zvěře, jsou zde také daňci, černá zvěř a bažanti. V síni je výstava trofejí, preparátů a vývojových řad paroží jelení zvěře.

Pro mne osobně je Kutná Hora zajímavým městem, již jsem ho navštívila. Moje kolegyně se tam přestěhovala, tak možná někdy spojím návštěvu miminka s historií ...

4 Jitka pro Hanku Jitka pro Hanku | 9. srpna 2007 v 8:58 | Reagovat

Děkuji za Tvůj dopis, ráda bych ti na něj odpověděla, ale nemám jinou možnost, než takto veřejně a to nechci zabíhat do nějakých podrobností. Přeji ti hodně zdaru v ručních pracech. U televize se dá háčkovat i v létě. Já si beru háčkování i ke kávě do zahrady, dyž si chci chvilku odpočnout. Už jsem Olomouci byla blízko, chystám se i na Prostějov, mám ho ráda. Je to hned po Brnu moje oblíbené město. Tak si to v Brně užij a podej zprávu co jsi objevila a jak se Ti tam líbilo.

5 Hablina Hablina | Web | 9. srpna 2007 v 17:07 | Reagovat

Hanka-špionka ví fakt všechno, já vůbec netušila, odkud to je :), zase jsem o něco chytřejší.

6 hadimrcha hadimrcha | Web | 11. srpna 2007 v 13:08 | Reagovat

Ten noční záběr je skvělý, ve dne je to nádhera, doufám, že než ji opraví,tak definitivně naspadne, Sv. Barbora, zdravím a přeju príma víkend

7 Dendy Dendy | 24. srpna 2007 v 22:03 | Reagovat

Ahojte, jsem rodačkou Kutné Hory a četla jsem si tu, co o K.H. píšete. Těší mě, že se vám naše město líbí. Jen bych ale opravila 1 informaci. V Českém muzeu stříbra se bohužel nesestupuje do dolu Osel, ale pouze do dolu Sv. Jiří. Ono se totiž ani moc přesně neví, kde důl Osel leží a od 16. století je zatopený spodní vodou. Vím to stoprocentně, jelikož v Českém muzeu stříbra pracuji. Ale jinak pěkný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi