Na skok k sousedům

27. září 2007 v 7:26 |  Okénko do světa
regenboog2/d.gifnes jsem k návštěvě vybrala naše severní sousedy. Vy, kteří rádi cestujete jste tady určitě byli a vám, kteří jste stejní peciválové jako já, toto historické město ráda přiblíží naše věrná průvodkyně paní Hanka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Punkče Punkče | Web | 27. září 2007 v 17:41 | Reagovat

a ehm, co to je za mesto?

2 Hanka Hanka | 27. září 2007 v 21:35 | Reagovat

Opravdu můžeme říci, že stihneme návštěvu "na skok", protože Krakov  leží na jihu Polska, na březích Visly. Sama jsem byla v Krakově několikrát a pokud jste toto město zatím neobjevili jako cíl svých cest, mohu Vám to jen doporučit. Záleží, kolik času budete mít - a polsky se také domluvíte.

Krakov je bývalé hlavní město Polska. Z historie je důležitý rok 965, kdy arabský cestovatel a vyslanec kalifa z Cordóby Ibrahim ibn Jakub zanechal ve svém deníku z cesty do Prahy první zmínku o Krakově.

Rok 1241 byl pro Polsko tragický, protože tam vtrhli Tataři pod vedením Batuchána a Krakov zničili.

V roce 1364 král Kazimír Veliký založil v Krakově univerzitu. Pro porovnání: Karlova univerzita byla založena r. 1348.

Roku 1386 královna Jadwiga (1384 - 99) uzavřela manželství s velkým litevským knížetem Vladislavem Jagellonským. Jagellonci vládli také u nás.

Z historických osobností připomínám geniálního polského astronoma Mikuláše Koperníka, který v letech 1492 - 96 studoval na krakovské univerzitě.

Krakov nezůstal ušetřen ani před požáry - r. 1850 vypukl obrovský požár, který trval deset dnů a zničil značnou část města.

A nyní k fotografii: Jsme na Hlavním trhovém náměstí (Rynek Glówny), kam se soustřeďuje současný obchodní a kulturní život Krakova. Ústí sem všechny hlavní ulice. Už v minulosti se tu tyčily budovy městské radnice, Sukiennic, městské váhy. Bylo tu hodně kupeckých obchůdků a mezi nimi malá tržiště, která se specializovala na prodej ryb, soli, krup, masa, šatstva...

Uprostřed náměstí stojí Sukiennice - pozůstalost po středověkém obchodním středisku. Je to podlouhlá budova s arkádami, která pochází ze 14. století.

Požár v r. 1555 budovu poškodil, renovace byla svěřena italskému architektovi a sochaři Giovannimu il Moscovi, který byl v Polsku známý pod jménem Padovano. V patře je Galerie polského malířství a krásné honosné sály. V přízemí je kavárna a spousta obchůdků s lidovými a uměleckými předměty ze stříbra a jantaru, kůží a kožešin, ze dřeva, křišťálu...

Na snímku je Mariánský kostel (kostel Panny Marie) - gotická trojlodní bazilika vybudovaná začátkem 14. století na místě románské svatyně, zničené za tatarských nájezdů. Průčelí kostela tvoří dvě věže. Vyšší, která se tyčí do výšky 81 metrů, patří mezi nejkrásnější gotické stavby v Polsku. Tvar věže přechází ze čtvercového do osmistěnného útvaru, r. 1477 zastřešeného krásným gotickým jehlanem, který obklopuje 16 nižších věžiček. Jehlan uzavírá ostrá jehla, na kterou byla v r. 1666 umístěna pozlacená koruna.

V nejvyšší místnosti věže ve dne v noci bdí stráže - trubači a každou hodinu se z věže na 4 světové strany ozývá znělka "hejnal". Legenda vypravuje, že během tatarského vpádu stráž, která zpozorovala nepřítele, alarmovala obyvatelstvo hejnalem. Signál nebyl dokončen, protože trubač byl smrtelně raněn tatarskou střelou. Na památku události se melodie hejnalu náhle přerušuje i dnes.

Nižší věž - zvonice má pozdněrenesanční helmici z r. 1592.

O věžích Mariánského kostela vypravuje legenda, že je stavěli dva bratři. Starší, který byl dříve hotov, nechtěl, aby i druhá věž byla stejně vysoká. Zabil svého bratra dříve, než stačil práci dokončit.

Hlavní chrámová loď, vysoká 28 metrů, je od bočních lodí oddělená silnými pilíři. Gotická klenba je členěna sítí kamenných žeber. Stěny vyzdobil v 19. století slavný malíř Jan Matejko. Mezi rostlinné motivy umístil znaky cechů, čímž zdůraznil charakter kostela jako fary krakovských měšťanů.

Hlavní oltář kostela o rozměrech 13 x 11 metrů vyřezal Wit Stwosz z lipového dřeva v r. 1477 - 89. Patří mezi nejmonumentálnější díla pozdní gotiky. Během okupace Krakova hitlerovci oltář rozebrali a vyvezli do Německa. R. 1947 toto dílo našel v podzemí norimberského zámku vedoucí polské mise prof. Karol Estreicher. Oltář se vrátil do Krakova.

Nejdůležitější památkou Krakova je Wawelský zámek, který nechal postavit v první polovině 14. století král Kazimír Veliký na pahorku nad Vislou. Po požáru r. 1499 král Zigmund I. Starý dal zámek přebudovat na renesanční sídlo. Přestavbu vedli Francesco della Lora, Benedikt Sandomierzanin, Bartolomeo Berecci.

Mezi palácovými křídly se prostírá čtvercové arkádové nádvoří. Celé nádvoří působí harmonicky, půvab mu dodávají zdobené portály, měděné chrliče v podobě draků, arkýře, zdobené barevné sloupy.

Ve sbírkách Wawelského paláce jsou vlámské gobelíny ze 16. století, nábytek z různých období, díla evropského a polského malířského umění, zbrojnice, ve které je uloženo téměř 900 kusů různých druhů zbraní ze 16. - 18. století. V klenotnici jsou vystaveny polské korunovační klenoty, korunovační meč, tzv. Szcerbiec a další vzácné památky.

Na zámku bylo množství gobelínů, které si ve Vlámsku objednal král Zigmund Starý. Vytvořili je nejlepší bruselští mistři podle návrhů Michala Coxiena, zvaného vlámský Rafael. Gobelíny představují epizody ze Starého zákona, boje zvířat, erby a monogramy krále Zigmunda. Po králově smrti bylo ve sbírce 356 gobelínů, ale mnoho se jich ztratilo po posledním dělení Polska r. 1795.

Turisty zaujme také wawelské opevnění, které tvořily mohutné bašty spojené zdmi. Zajímavá je Zlodějská bašta, Sandomierská nebo Senátorská bašta.

Také v okolí Krakova jsou pro návštěvníky zajímavá místa, např. solné doly s muzeem ve Wieliczce, smutně proslavený koncentrační tábor Osvětim nebo městečko Wisla se známým akvaparkem.

3 Punkče Punkče | Web | 28. září 2007 v 12:00 | Reagovat

jo, zdálo se mi to povědomé, tak tam jsem bylo :) I v osvětimi a Wieliczce.

4 Jitka Jitka | Web | 30. září 2010 v 9:39 | Reagovat

Jejda tebe už jsem tady dlouho neviděla. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi