Okénko do světa se opět otevřelo

5. září 2007 v 15:48 |  Okénko do světa
Fotografie je vypůjčená z www.carpage.ic.cz
Za oknem pošmourno, ba dokonce sychravo. U nás prší, ráno byly jen 3°C a tak jsem dnes otevřela okénko do poněkud teplejší krajiny.Pozná to i někdo jiný než Hanka, která nám jistě napíše dlouhý komentář, aby rozšířila naše obzory ?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 5. září 2007 v 23:10 | Reagovat

Dnešní pohled na fotografii mi připomněl několik cest po jedné z nejkrásnějších oblastí Francie - ocitli jsme se přímo v centru Provence, na jihu země galského kohouta. Na fotografii je Avignon, starobylé město na řece Rhoně.

Navštívíte-li Provence v době, kdy kvetou růže (okvětní lístky se používají pro výrobu mýdel a parfémů), jedete kolem nekonečných lánů slunečnic a levandulových polí, musíte si tento kraj zamilovat a rádi se tam opět vrátíte.

Pokud vám Avignon stále nic neříká, možná znáte písničku o mostě, kterou zpívají už děti ve škole:

Sur le pont d' Avignon

l' on y danse,

l' on y danse ...

Návštěva Avignonu se mi vryla do paměti nejen historickými památkami, ale také atmosférou města. Procházeli jsme hlavní třídou Rue de la République, která vás dovede na náměstí k papežskému paláci. Hlavní třída je lemována mohutnými, snad staletými platany, které v červencovém slunečném dni poskytovaly blahodárný stín.

Avignon obklopují mohutné hradby. Město zaznamenalo největší význam ve středověku, kdy se překvapivě stalo městem papežů. Musíme si uvědomit, že středověk nebyla žádná idylka, také v církvi nastal rozkol - papežské schizma.

Přenesme se do dob asi před 700 lety. Psal se rok 1309, kdy král Filip IV. Sličný přiměl papeže Klimenta V., aby změnil  tradiční sídlo papežů Řím za Avignon. Ten se stal velkým městem papežů také díky výhodné poloze na řece Rhoně. Město zůstalo sídlem papežů do r. 1376, kdy se Řehoř XI. vrátil do Říma. Dva roky po smrti Řehoře a rozdělení církve se Avignon stal sídlem protipapeže. Bylo to období, kdy církev měla dva papeže - jeden sídlil v Římě, druhý v Avignonu. Oba z papežů se prohlašovali za nástupce sv. Petra. Sídlem antipapežů zůstal Avignon do r. 1417, kdy byla obnovena jednota v církvi.

Když jsme už přijeli do Avignonu, byla by škoda chodit jen po nádvoří paláce a nevstoupit dovnitř. Nikde jinde nemůžeme procházet místy, která jsou spojena s tak pohnutými dějinami církve, jako tady.

Na fotografiích jsou nápadné vysoké věže paláce, dosahují výšky asi 50 metrů. Původně  byl palác postaven jako pevnost. V těsné blízkosti stojí Cathédrale Notre-Dame des Doms. Je to chrám s krásnou románskou lodí.

Dalším typickým místem Avignonu je už zmíněný most, o kterém se zpívá v písničce. Most se původně táhl přes obě ramena Rhony i ostrov Ile de la Barthelasse mezi nimi. Legenda vypráví o r. 1177, kdy anděl boží zvěstoval pastýři Bénézetovi radu, aby postavil most přes řeku. Bohužel, časté povodně poškodily most, z někdejší 900 metrů dlouhé stavby s 22 oblouky zbyly pouhé čtyři, které končí uprostřed levého ramene Rhony. Bénézet nebyl sice oficiálně kanonizován, lidé ho však od 13. století začali uctívat jako svatého. Projít se po zbytku mostu je prostě zážitek!

Pro turistu návštěva Avignonu neznamená jen návštěvu památek. Působivá je celková atmosféra: Na hlavním náměstí uvidíte klaunská představení pro děti, ale dospělí se také rádi podívají. K dispozici je karusel (kolotoč), obdivujete vystoupení mimů, městem prochází průvod v dobových kostýmech, jeho účastníci rozhazují mezi diváky spousty květin. Všude je plno stánků se suvenýry. Typickou specialitou je palačinka, která se připravuje na litinové plotně. Prodává se buď na sladko nebo na slaný způsob se sýrem, šunkou a kořením.

Avignon se rozkládá na ploše asi 65 kilometrů čtverečních, žije v něm asi 86 tisíc obyvatel, ale těch návštěvníků!

V roce 1995 bylo historické centrum Avignonu zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Z návštěvy Provence mám hodně zážitků. Připomenu např. Camarque - to je pro Evropana prostě exotika! Je to národní park v deltě Rhony při ústí do Středozemního moře. Připadáte si jako v ráji: na území asi 140 000 ha vidíte bažiny, kanály, laguny, rákosová pole, lužní lesy ... a v tomto prostoru se volně pohybují plameňáci, bílí koně a černí býci, užívaní někdy ke koridě.

Asi 40 km od Avignonu je město Nimes, hlavní město departementu Gard. Navštívili jsme Arénes, což je stavba podobná římskému Koloseu, ale krásně zachovalá. Je 140 m dlouhá a 110 m široká. Vešlo se tam až 21 tisíc diváků.

Jen pro zajímavost: dnes se nosí rifle, džínsy. Tato látka se správně jmenuje denim (de Nimes ). Město se proslavilo textilním průmyslem. Látka denim (riflovina) se vyvážela i do Ameriky a tam  z ní krejčí Levi Strauss ušil první denimové džínsy.

Avignon a celá Provence si zaslouží, abychom návštěvu zakončili písničkou:

Avignonský most

Avignon, tam je shon, tam na mostě všichni tančí,

Avignon, tam je shon, tančí celý Avignon.

Páni tančí takhle ... A pak zase takhle.

Avignon, tam je shon, tam na mostě všichni tančí,

Avignon, tam je shon, tančí celý Avignon.

Dámy tančí takhle ... A pak zase takhle.

Avignon, tam je shon, tam na mostě všichni tančí,

Avignon, tam je shon, tančí celý Avignon.

2 Jitka Jitka | Web | 6. září 2007 v 15:19 | Reagovat

Hanka vzpomněla známou písničku, tak jsem ji vyhledala a přidala.

3 Hanka Hanka | 6. září 2007 v 21:37 | Reagovat

Jitko, jako už víckrát, měla jsem stejnou myšlenku jako Ty. Písničku znám ještě ze školy, samozřejmě - tohle je upravená verze.

4 kajush kajush | E-mail | 11. září 2007 v 16:57 | Reagovat

Ahoj. Jsem na tvém blogu poprvé. Mohla bych tě poprosit, jestli bys mi na mail poslala tu písničku Sur le pont d'Avignon? Všude jsem ji hledala na internetu a nemůžu ji nikde najít a stáhnout. Díky moc.

5 carlos carlos | 13. září 2007 v 22:42 | Reagovat

Jenom dodatek k textu písničky: v písničce se zpívá o tancování na mostě a dozvěděl jsem se, že ve skutečnosti se tancovalo pod mostem (protože pod mostním obloukem se schovávali kočovníci a taky tam tancovali).

6 Lukáš hobza Lukáš hobza | E-mail | 9. listopadu 2007 v 8:38 | Reagovat

začátek znáš, tak ti posílám zbytek slov:

messiers doncárt comme,

et puis encore comme. ...Refrén

Pak jen vyměníš slova vojáků,kněží a td...:

1)Dames doncárt.... refrén

2) pretrs doncárt... refrén

3) trupírs doncárt... refrén

4) gosses doncárt... refrén

5) miocres doncárt ...   refrén

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi