Otevřme si okénko do světa

10. září 2007 v 22:20 |  Okénko do světa
V tomhle uplakaném počasí se nedá cestovat lépe, než sedíc v křesle obývacího pokoje, pokud možno příjemně vytopeného. Já sedím u PC, za zády mi praská oheň v krbových kamnech a otevírám naše pomyslné cestovatelské okénko. Kam, to jistě poznáváte vy, co jste zcestovalí. Já jsem tam nikdy nebyla ale Hanka určitě ano. Tak Hani povídej...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 11. září 2007 v 19:36 | Reagovat

Jitko, jak víš, že jsem byla ve Španělsku? Musím říci, že tato architektura je pro tuto zemi typická. Fotografii jsem poznala i bez písničky, i když ta píseň se k tomu výborně hodí. V této krásné budově je sídlo hlavní pošty v hlavním městě Španělska - Madridu.

Jitka píše, že "tam" nikdy nebyla. Původně jsem Ti to, Jitko, chtěla doporučit, ale asi by to nebylo nic pro Tebe, protože o počasí v Madridu se uvádí, že jsou tam tři měsíce zimy a devět měsíců žhavého pekla. Ale, Jitko, na pobřeží, já osobně znám Costa Brava ,  to by se nám líbilo, vřele doporučuji!

Proč je v Madridu tak horko? Protože leží na jihu Evropy, téměř uprostřed Pyrenejského poloostrova. Dost daleko od moře. Také se o něm říká, že je to nejvýše položené hlavní město Evropy: leží na plošině Meseta Central. Městem protéká řeka Manzanares, která je však mělká.

Na název města není jednotný názor. Pokud by měl arabský původ, pak je odvozeno od slova madarat (město), pokud je však staršího původu, vzniklo z románského maderita (lesní porost).

Archeologické nálezy dokazují, že lidé zde sídlili už ve starší době kamenné. Pak přišli Římané a na místě královského paláce založili vojenský tábor - castrum. Po obsazení země Araby (Španělé jim říkají Mauři) dal emír Mohamed I. postavit město s pevností - Alcázar (r. 880).

Z dávné historie je však nejdůležitější sňatek Isabelly Kastilské a Ferdinanda Aragonského r. 1469, který přispěl ke spojení nejvýznamnějších oblastí Pyrenejského poloostrova , Kastilie a Aragonie , v jednotný státní celek - Španělsko.

Z novějších španělských dějin bych připomněla léta občanské války 1936 - 1939. V té době se Madrid stává bojištěm a nejvýznamnější oporou republikánských sil až do 28. března 1939, kdy byl zradou vydán vojskům generála Franka, který vedl puč proti republikánské vládě. Generál Mol, tehdy velitel jedné ze čtyř kolon obléhajících město, označil fašisty žijící uvnitř města za "pátou kolonu", a tak obohatil frazeologii mnoha jazyků.

Po diktátorově smrti byla podle předchozího rozhodnutí obnovena monarchie (r. 1975). Hlavou Španělska se stal král Juan Carlos Bourbonský.

Středem Madridu jsou tři hlavní náměstí: Puerta del Sol, Plaza Mayor a Plaza de Espaňa. Plaza Mayor byla od svého vzniku v r. 1619 svědkem mnoha událostí: veřejných upalování, rytířských turnajů a později býčích zápasů.

V Madridu se říká, že všechny ulice vedou na Puerta del Sol. Z tohoto ústředního náměstí vychází paprskovitě deset ulic. Na chodníku je tu dokonce vytesáno do kamene kolem mapy Španělska: "0 km, začátek cest všemi směry".

Západně od Puerta del Sol se rozkládá až ke břehům řeky Manzanares stará část města. Tady najdeme královský palác, jednu z nejkrásnějších staveb světa, postavenou v kombinaci jónského a dórského slohu, v níž je dnes umístěno několik muzeí, včetně královské zbrojnice Armería Real. Palác stojí na největším a nejhezčím madridském náměstí, Plaza de Oriente, na místě vyhořelé maurské pevnosti Alcázaru. Uprostřed náměstí je pomník krále Filipa IV., odlitý z bronzu. Obklopuje ho 44 vizigótských a španělských králů. Poblíž stojí katedrála P. Marie a naproti budova opery Teatro Real z roku 1850. Jihovýchodně od náměstí, dolů k řece, se prostírají tzv. barrios bajos, nejchudší čtvrť Madridu.

Zboření městských hradeb r. 1868 umožnilo další rozvoj města. Na místě stržených budov byla vytyčena Avenida de José Antonio, známá též jako Gran Vía. Je ukončena velkým náměstím Plaza de Espaňa, na kterém stojí Cervantesův pomník doplněný sochami Dona Quijota a Sancha Pansy.

Ve městě je mnoho parků s pomníky a fontánami. Největší park Casa del Campo na pravém břehu řeky Manzanares má rozlohu 1 447 ha. Jsou v něm tři jezera a šest vodotrysků, pozoruhodná je zejména Knížecí fontána z roku 1725. Je tu také zoologická zahrada, zábavní park a stadióny. V parku Buen Retiro je botanická zahrada a zbytky královského paláce.

Přes řeku Manzanares vede 11 mostů, z nichž nejvýznamnější je Toledský (1720 - 32) od architekta Pedra de Ribery a most Segovia, postavený podle projektu Juana de Herrery (1584).

Dnešním Okénkem do světa jsme už podruhé navštívili slunné Španělsko. V prvním případě to byla Barcelona s Gaudího Chrámem svaté rodiny.

Protože máš, Jitko, v záhlaví "Nikdy neříkej nikdy", třeba se Ti bude hodit pár španělských frází, kdoví:

Buenos días - Dobrý den

Buenas noches - Dobrý večer (po setmění)

Sí - Ano

No - Ne

Gracias - Děkuji

Por favor - Prosím (žádá-li se o něco)

Perdone - Promiňte

Cómo te llamas? - Jak se jmenuješ? (čti: kómo te jámas)

No entiendo - Nerozumím

Hasta pronto. Hasta maňana. - Brzy nashledanou, ahoj. (čti: ásta prónto, ásta maňána)

Baňos - Caballeros, Seňoras - WC - pánové, dámy

A teď si dáme ty Slavíky z Madridu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi