Pohled k sousedům

16. září 2007 v 22:52 |  Okénko do světa
regenboog2/n.gifa povídání o tomto městě se moc těším. Není to od nás tak daleko a stálo by za to, zajet si tam i na kávu. Na jakou? To už nechám Hance.

Muzeum historie přírody v popředí památník Marie TerezieKatedrála sv.Štěpána
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kotačka Kotačka | E-mail | 17. září 2007 v 9:52 | Reagovat

Samozřejmě, že na vídeňskou, se šlehačkou a posypanou čokoládou. A poslouchat krásný valčík Na modrém Dunaji.

2 Hanka Hanka | 17. září 2007 v 17:20 | Reagovat

Dámy, zdravím Vás, na tu vídeňskou kávu byste mě nemusely vůbec přemlouvat. Ve Vídni jsem byla mnohokrát, poslední roky také v předvánočním období - a to je Vídeň opravdu krásná. Kouzelná atmosféra Vánoc na Vás dýchne na trzích před radnicí a také na nádvoří zámku Schönbrunn.

Jak dojet do Vídně? Pravděpodobně nejčastěji autem nebo zájezdovým autobusem. A jak píše Jitka, do Vídně to od nás není daleko. Ať jedete přes kterýkoli náš hraniční přechod, nikdy nepojedete odhadem víc než 140km až k městské hranici Vídně. A tam můžete odstavit auto a dojet do středu města veřejnými dopravními prostředky.

Až do roku 1945 jezdily mezi Bratislavou a Vídní tramvaje. Jízda trvala pouhou hodinu a mnoho lidí jezdilo zvláštními divadelními soupravami do Vídně. Ale po pořádku.

Hlavní město Rakouské republiky je zároveň jednou ze spolkových zemí. Leží ve Vídeňské pánvi, na úpatí Vídeňského lesa (severovýchodní výběžek Alp), na soutoku říčky Wien s Dunajem. Počasí je zde proměnlivé, s častými prudkými poklesy teploty vzduchu, způsobenými blízkostí hor.

Jméno města je zřejmě keltského původu: "vedunis" znamená lesní nebo dravý potok. Latinská podoba Vindobona naznačuje výklad slova z keltského "vindos" = bílý, světlý.

Kdo pátrá po počátcích města v historii, dozví se, že už v 1. století n. l. založili Římané na místě keltské osady vojenský tábor Vindobona. Současně zde vzniklo římské město, které využívalo výhodné polohy na významné obchodní cestě mezi Baltským a Jaderským mořem. V 5. století Římané tábor opustili. Město pak bylo zničeno požárem a řáděním Attilových vojsk.

Přeskočíme kus historie a připomeneme dobu, kdy český král Přemysl Otakar II. zápasil o rakouské země s Habsburky a ve Vídni dal vystavět hrad.

Když byl poražen Rudolfem I. v bitvě na Moravském poli (1278), ujímá se vlády v Rakousku na více než šest století rod Habsburků.

Pro křesťanskou Evropu byla Vídeň v 16. a 17. století baštou proti rozpínavosti turecké říše.  Pro Evropu naštěstí byli Turci poraženi roku 1683 před městskými hradbami Vídně.

Z dalších období připomenu  rok 1848, kdy revoluce smetla metternichovský absolutismus a Vídeň se stala sídlem ústavního říšského sněmu.

Konec první světové války znamenal rozpad Rakousko - Uherska a vznik Rakouské republiky (1918).

Je velmi obtížné napsat v krátkosti o památkách Vídně.

Známý je hrad Hofburg. Začali ho stavět na počátku 13. století Babenbergové a jak už bylo připomenuto, dokončil ho po r. 1251 Přemysl Otakar II. Hrad tvoří komplex 18 traktů, 19 dvorů, má přes 2500 místností. Dnes zde sídlí spolkový prezident, vystupuje zde Vídeňský chlapecký sbor a lipicáni španělské jízdárny. Můžeme tam navštívit císařskou klenotnici, Národní knihovnu a některá muzea, např. esperantské.

Pod názvem Belveder rozumíme barokní komplex dvou zámků a francouzského parku. Je dílem Johanna Lukáše von Hildebrandta a možno říci, že je to jedna z největších palácových staveb baroka. Mezi hlavní budovou zámku (Horní Belveder) a letohrádkem (Dolní Belveder) je nádherný francouzský park z r. 1717.

Stephansdom zná snad každý. Je to katedrála sv. Štěpána, vídeňská gotická dominanta. Stojí na místě původně románského kostela. Od roku 1359 stojí chrámová loď s hvězdicovitou žebrovou klenbou a jižní věží vysokou 137 m.

Severní věž zůstala nedokončena a je v ní zavěšen zvon Pumerin (největší v Rakousku).

Pestsäule je velký barokní morový sloup, který nechal postavit Leopold I. Zobrazuje světce a anděla, jak dohlížejí na rdoušení čarodějnice představující mor, nad nimi se modlí sám císař v paruce.

Velice známý je Maria Theresien Denkmal. Jedná se o obrovský pomník Marie Terezie, je dílem Caspara Zumbusche. Byl postaven v letech 1874 - 88. Stojí mezi budovami Uměleckohistorického muzea a Přírodněhistorického muzea.

Mnoho ulic paprskovitě vybíhá z Ringu a pokračuje k předměstím. Plán města připomíná hvězdici. Ve městě je mnoho parků a zeleně. Největším parkem je Prater na dunajském ostrově, známý svým zábavním areálem, stadiónem a sportovními hřišti. Funguje od roku 1776. Symbolem Vídně je také obří kolo, které se otáčí rychlostí 75 cm/s.

Pokud stihneme prohlídku Vídně a máme k dispozici dopravní prostředek, jistě rádi navštívíme zámek Schönbrunn. Původní stavbu zničili Turci, proto Leopold II. v r. 1695 požádal Johanna Bernarda Fischera von Erlach o návrh nové rezidence. Pokud jako návštěvníci procházíme zámkem, musíme si uvědomit, že se pohybujeme v místech, kde žila např. Marie Terezie se svou početnou rodinou nebo se zde narodil František Josef I. a žil zde s císařovnou Sissi. Zaujme nás malá jídelna, kde snídala císařská rodina.

Zámecká zahrada je velmi rozsáhlá a umožňuje krásnou procházku. Můžeme obdivovat Gloriete, neoklasicistní kolonádovou stavbu, která byla postavena v r. 1775. Byla k ní přistavěna 20 m vysoká terasa, nyní je zde kavárna.

Palmenhaus byl založen v r. 1882 a má tři klimatické zóny: zimní zahradu, temperovaný středový pavilón a tropickou zahradu. Jsou zde rostliny ze všech kontinentů.

Děti potěší schönbrunnská ZOO, která byla postavena r. 1752 z popudu Františka Štěpána. Je to nejstarší existující ZOO na světě.

Chceme-li vyjmenovat alespoň některé vídeňské tradice a speciality, patří tam:

Drožky - když se centrum města stalo pěší zónou, vrátil se sem opět typický pach koní a turisté mohou využít k prohlídce města tohoto netradičního dopravního prostředku.

Porcelán - vídeňský porcelán se vyrábí od roku 1717.

Sändgerknaben - světoznámý chlapecký sbor, který byl založen r. 1498 císařem Maximiliánem I.

Šraml - typický hospodský hudební soubor (dvoje housle, harmonika, kytara).

Španělská jezdecká škola - vysoká škola světoznámé drezúry lipicánů.

Valčík - v 19. století panovala ve Vídni doslova valčíková horečka.

Vídeňský řízek - zásadně se připravuje z telecího masa, které se usmaží na vepřovém tuku.

Dámy, na závěr jsem si nechala sladkou tečku. Dnes nebudeme končit písničkou, nabídnu Vám zázrak, nevěříte? Tak byl nazýván Sachrův dort.

První Sachr se dostal na stůl knížete Metternicha v r. 1832. Vytvořil jej kuchařský učeň Franz Sacher. Jméno Sacher má světový zvuk, vynálezcův syn si ve Vídni otevřel hotel Sacher. Existoval slogan: Kdo nechce dort ctít, není hoden k Sachrovi jít. A my se určitě nenecháme přemlouvat.

Nabízím Vám recept na pravý čokoládový Sachrův dort:

150 g strouhané čokolády navlhčíme polévkovou lžící vody a v troubě necháme změknout. Potom jemně vymícháme s 150 g másla, 6 žloutky a 150 g cukru. Přimícháme sníh ze 6 bílků a 150 g jemné mouky. Těstem naplníme dortovou formu vyloženou pečícím papírem a asi čtvrt hodiny pečeme v mírně vyhřáté troubě.

Vychlazený dort obrátíme, hladkou stranu potřeme meruňkovým džemem, přelijeme čokoládovou polevou a necháme ztuhnout. Podáváme se šlehačkou.

3 Jitka Haně Jitka Haně | 17. září 2007 v 17:51 | Reagovat

Hani nebude Ti vadit, když dám s Tvým jménem recept do rubriky recepty? Tam ho najde každý.

4 Hanka Hanka | 17. září 2007 v 19:51 | Reagovat

Jitko, asi funguje telepatie. Něco takového jsem Ti chtěla navrhnout. Samozřejmě, souhlasím.

5 Jitka Haně Jitka Haně | 17. září 2007 v 23:16 | Reagovat

Hani, protože Vídeň má památek hodně , budeme se těm významnějším věnovat samostatně .

6 Take Jitka Take Jitka | 28. ledna 2008 v 23:54 | Reagovat

Tu vydenskou kavu si ale slecny pletete....VIDENSKA java je s mlekem naslehanym do peny NE slehacka to by vam Rakusaci dali!!!

Ale jinak krasny!Jen tak dal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi