Alfred Nobel

17. října 2007 v 9:38
Švédský chemik, továrník a vynálezce Alfred Nobel se narodil 21. října 1833 ve Stockholmu jako třetí dítě zámožného podnikatele. Jeho otec, inženýr a vynálezce, stavitel mostů a továrník zbankrotoval v roce, kdy se malý Alfred narodil.
Alfred Nobel, jako velmi nadané dítě měl v mládí soukromé učitele.Již jako sedmnáctiletý mladík ovládal několik jazyků. Kromě svého rodného jazyka švédštiny, ovládal ruštinu, angličtinu, francouzštinu a němčinu.
Hlavním Nobelovým zájmem byla fyzika, chemie a literatura. V letech 1850-1852 za studií v Paříži se seznámil s mladým chemikem Sorberem, vynálezcem nitroglycerinu. Po návratu do Švédska začal nitroglycerin zkoumat spolu se svým otcem. Při jednom pokusu však došlo k výbuchu při kterém zahynulo několik lidí , mezi nimiž byl i nejmladší Alfredův bratr. Pokusy byly zakázány a tak se Nobel se svou laboratoří přesunul na loď, která kotvila na jezeře Mälaren. Vynález dynamitu v letech 1866-67 z něj udělal nejen slavného muže ale i obrovského boháče. Svůj vynález Nobel prezentoval jako dobrodiní, kterým chtěl lidem poskytnout náhradu za již známou, doposud používanou a nebezpečnou důlní třaskavinu nitroglycerin.
Nobelův vynález dynamitu se však rázem stal i výnosným zbrojařským artiklem. Rozbušky plněné třaskavou rtutí byly montovány do granátů, torpéd min a dalších zbraní. Využití vynálezu ve zbrojním průmyslu a na bojištích Nobelem natolik otřáslo, že aby alespoň částečně vykompenzoval jeho dopad na lidstvo, založil nadaci na udělování Nobelovy ceny.
Dynamit se záhy po svém vynálezu stal velmi žádaným zbožím a Alfred Nobel toho uměl skvěle využít. Zakládal továrny po celé Evropě.
Za svůj život získal na 355 patentů. Ve své poslední závěti odkázal švédské Akademii věd 32 milionů švédských korun a pověřil ji rozdělováním cen za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. Ceny jsou vypláceny pouze z úroků , které činní asi 160 000 švédských korun. Poprvé byly uděleny roku 1901 a od té toby jsou udělovány pravidelně každý rok.
kleuren/28aa.gif
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Neasy Neasy | 7. ledna 2008 v 15:06 | Reagovat

Dik...:-)

2 zuzik zuzik | 18. února 2008 v 12:12 | Reagovat

ahoj je to fakt zajmaví

3 Ducii Ducii | Web | 24. dubna 2010 v 17:36 | Reagovat

Ještě bych dodala, že Nobelovou životní láskou byla Berta von Suttner, rozená Kinská a také držitelka NC za mír:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi