Další procházka Brnem

16. října 2007 v 9:58 |  Vše o Brně
Dlouho jsme se "nešpacírovali" mým rodným městem Brnem. Napravím to a zajdeme si na procházku do jednoho z Brněnských sídlišť. Musíme se přesunout ze středu města na konečnou zastávku tramvaje, nebo chcete-li šaliny č.5 do Černých Polí. Mohli bychom dál cestovat autobusem ale protože je dnes hezké počasí, vydáme se pěšky směr sídliště Lesná.Cestou od konečné zastávky tramvaje přejdeme most přes železniční trať a jsme rázem na okraji sídliště.
Sídliště Lesná se začalo budovat na přelomu 60 a 70 let minulého století. Tvůrci projektu se inspirovali podobnými stavbami ve Finsku a tak na tehdejší dobu vzniklo ojedinělé, velmi moderní bydlení pro převážně mladé rodiny s dětmi. Jednotlivé objekty byly zasazeny do zeleně a i když domy byly jeden jako druhý stejně šedivé, zeleň kolem nich dotvářela celkový dojem. Mezi jednotlivými bloky domů jsou velké zatravněné plochy a na nich dětská hřiště a pískoviště. Jednu dobu bylo kouzlo tohoto sídliště ohroženo, protože nějaká hlava skopová přišla na nápad, do volných prostranství nacpat další domy. Naštěstí zvítězil zdravý rozum a tato zcestná myšlenka byla zavržena. Dnes sídliště hýří barvami, neboť domy se zateplují a dostávají nové, barevné fasády.Výhodou sídliště je také jeho poloha. Nejsevernější část končí u lesa, na východní straně je krásná zahrada patřící k chráněné části vodárny. Když se na jaře začne příroda probouzet, je na vodárenskou zahradu nádherný pohled. Kvetou tam zlatice mezi jehličnatými stromy, tamaryšky a nakonec začnou kvést třešně, které tam tvoří malý sad. Západní část sídliště je od východní oddělena tzv. Čertovou roklí. Její původní porost, zůstal zachován. Tady je další důkaz toho, jak architekti citlivě zakomponovali stávající krajinu do svého projektu. Sídliště Lesná se tak stala jedním z nejhezčích sídlišť v Brně a troufám si říct i v republice. Za hezkého počasí jsou zde pěkné procházky, protože zeleň je tady opravdu všude.
Tady je důkaz vyjímečnosti sídliště ve kterém je mimo jiné postaven také tento dům pro seniory. Když budu mít štěstí a dost peněz, jednou bych tam mohla skončit. Docela by se mi tady líbilo. Na tomto sídlišti jsem prožila nejhezčí část svého života, vyrostli zde oba moji nazdárci, tím myslím své dva syny, tak proč zde také nezavršit poslední etapu svého života. Ale na to je ještě čas.
bloemen_natuur/48.gif
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iveta Iveta | Web | 16. října 2007 v 10:49 | Reagovat

Ahoj u mě na blogu je stále nedokončená třetí bleskovka a taky se můžeš přihlásit do soutěže se svým mazlíčkem. V posledním článku jsou odkazy. :-)

2 Ivana Filippi Ivana Filippi | E-mail | 19. ledna 2008 v 17:58 | Reagovat

Lesnou znám, i když jsem ze Zlína. Svého času jsem chodila s jedním medikem, který na Lesné bydlel, možná ještě bydlí, je to hodně dávno. :-)))

3 Dáša Dáša | Web | 12. srpna 2008 v 14:40 | Reagovat

Tak jsem slyšela, že Lesná byla postavena moc velkoryse a že se mezi jednotlivými bloky má být další zástavba. Tak jsem zvědavá, jestli je to pravda....

4 Jitka pro Dášu Jitka pro Dášu | E-mail | Web | 12. srpna 2008 v 20:07 | Reagovat

Máš pravdu, zmiňuji se o tom i v článku, ale naštěstí k zástavbě mezi jednotlivými domy nedošlo a snad ani nemá dojít. Myslím, že ta myšlenka byla zavržena. Za totáče jezdily na Lesnou delegace a bolševik se tímto sídlištěm chlubil. Bylo by škoda to pokazit. Je to opravdu nejlépe řečené sídliště v republice. V posledních  letech dostalo sídliště  nový kabát. Všechny bloky se postupně zateplují a dostávají novou, barevnou fasádu. Balkony mají dřevěná zábradlí a šedivé sídliště je ta tam. Na některé domy se dělala nástavba, takže se vytěžilo pár desítek nových bytů. Na severu sídliště vznikla nová část zvaná Majdalenky a i když jsou to pěkné barevné domy, jsou už nahuštěny na sebe a s Lesnou se nemůžou srovnat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi