Rybíz á la brusinky

3. října 2007 v 16:37 | Jitka |  Zavařeniny
Dnes jsem si zaskočila na blog k babči a našla jsem tam recept na dobrotu z vepřové panenky. Při přípravě omáčky je potřeba přidat kompot z brusinek. Dnes už není problém tento kompot sehnat, dříve bylo hůř. Buď pod pultem nebo v tuzexu. Mladší ročníky asi nebudou vědět co to byl tuzex ale to vysvětlím jindy. Dnes přidám recept na kompot z rybízu, který se brusinkám vyrovná a pochází právě z té doby, kdy na trhu brusinky běžně k sehnání nebyly. My, český holky jsme si věděly rady za každé situace a víme si rady i dnes. Tak abych dlouho nekecala, tady je ten recept. Už je sice trochu pasé, neboť letošní úroda je již dávno zpracovaná ale bude se hodit na příští rok. I když dnes brusinky koupíte v každém obchodě, s tímto receptem alespoň ušetříte nějakou korunu.

Kompot á la brusinky

1 kg rybízu bez stopek
1/4 l vody
1/4 l octa
650 g krupicového cukru
celou skořici, pár hřebíčků asi 1 dcl rumu

Postup:

Rybíz přelijeme horkou vodou svařenou s octem. Přidáme 650 g cukru, celou skořici, hřebíček a vše 15 minut povaříme.Na závěr dáme trochu rumu cca 1dcl. Kuličky rybízu můžeme částečně rozmačkat. Skořici a hřebíček vybereme. Pokud se vám bude zdát, že je tekutina moc řídká, nechte ji ještě víc odpařit a nebo přidejte 1/2 sáčku Gelfixu. Chuťově se nic nezmění. Horké plníme do sklenic, uzavřeme víčkem a obrátíme dnem vzhůru asi na 5 minut. Pak obrátíme a necháme vychladnout.
Podobně můžete udělat totéž z plodů černého jeřábu.

Černý jeřáb á la brusinky
7 dcl červeného vína
1/2 kg cukru krupice
1 kg jeřabin
Pro lepší chuť můžeme přidat opět kousek celé skořice a pár hřebíčků. Rozvařit, opět můžete část plodů rozmačkat, nakonec přidáme 1 dcl rumu. Horké plnit do sklenic, uzavřít, otočit dnem vzhůru asi na 5 minut.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lída Lída | E-mail | 26. července 2015 v 23:42 | Reagovat

Dobrý den, poprvé zkouším rybíz a la brusinky podle Vašeho receptu. A poprvé vůbec, tak nemám žádnou zkušenost s tímto receptem - mám dotaz - když přelijete rybíz vodou s octem, sléváte to pak, nebo opravdu jen přidáte ostatní suroviny? Já tedy tu vodu s octem nechala, ale pak mi ve sklence přišlo, že je tam moc vody. mimo jiné jsem zapomněla přidat rum. Do šroubovacích sklenic jsem ho přidala, ale patentní otvírat nechci -  nezkazí se tedy? Jinak co jsem ochutnala, tak super! A co teprve až se uleží :-D

2 Jitka Jitka | E-mail | Web | 27. července 2015 v 8:51 | Reagovat

[1]:Dobrý den.Ta voda s octem se tam opravdu nechává a varem se částečně odpaří, ale já bych, pokud je to hodně řídké, přidala 1/2 sáčku Gelfixu. Vyzkoušela jsem to při jednom zpracovávání rajčat na kečup. Zdálo se mi to pořád hodně řídké a ten Gelfix tomu pomohl a nijak tomu chuťově neublíží. Myslím, že cukr dostatečně pomáhá konzervovat, že by se to kazit nemělo ani bez rumu. Ten já přidávám i do marmelád, které už nesteriluji. Víceméně pro jistotu aby se to nekazilo. Tady je ocet, hodně cukru, tak se nebojte, kazit se to nebude. Dělala to už i kamarádka a její mlsný zeť se olizoval. Budete s tím mít taky úspěch. :-)

3 Jitka Jitka | E-mail | Web | 27. července 2015 v 8:52 | Reagovat

[2]: Ještě dodávám. Rybíz má hodně pektinu, tak až to pořádně zchládne, možná už se Vám to tak řídké zdát nebude. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi