Spasí naši energetiku větrné elektrárny?

28. října 2007 v 11:47 |  Jen tak
Co myslíte, spasí ? Je to do naší zvlněné krajiny s nestálým větrem vhodná alternativa? Někde jsem četla, že z instalovaného výkonu se daří využít ročně cca 10% takto vyrobené energie. Stojí to za narušení krajiny nevzhlednými monstry ? Já si myslím, že ne. V bezprostřední blízkosti naší malé vesničky jsou tyto stožáry zatím čtyři ale má jich být asi šestnáct.
Dovedu si představit, jak bude takový betonový les hyzdit zdejší krásnou krajinu a navíc, jak hluk, který vydávají rotující vrtule bude rušit obyvatele přilehlých vesnic. Hluk, který taková větrná elektrárna vydává , jak jsem se dočetla, je dvojího druhu. Mechanický, který vydává strojovna tohoto zařízení a druhý aerodynamický, který je způsoben pohybem listů rotoru kolem stožáru a vzduchem, který listy obtéká. Zvuky vydávané rotujícími vrtulemi mají široký rozsah frekvencí. Infrazvuky jsou sice lidským uchem nepostřehnutelné ale o to víc můžou škodit lidskému zdraví. Lidé vystaveni tomuto hluku mohou být podrážděni a trpět depresemi. A kdo ví co tomu bude říkat zvěř v přilehlých lesích ?
Uvádím jen několik důvodů, proč si myslím, že lze výstavbu těchto elektráren zpochybnit. Pro obce je to sice jistý příjem do obecní pokladny a to se mnoha radním, kteří mají buď jen povrchní, nebo možná žádné informace líbí ale pro obyčejné obyvatele takového území to zvláštní efekt nemá. Ještě tak, kdyby jim byla všechna negativa těchto staveb vykompenzována třeba nižší cenou elektrické energie pro jejich domácnosti. Na to by možná slyšeli, protože lidé už jsou takoví...Jednou mi napsala návštěvnice mého blogu, že žiji v krásné krajině a že doufá, že nám za humny někdo nepostaví supermarket. Tak to opravdu asi nehrozí ale říkám si, nebyl by lepší než ty vrtule ?
Ale najdou se i obhájci tohoto projektu. Například www.krasec.cz nebo http://calla.ecn.cz Jezdí dokonce na exkurze a vozí sem turisty. Možná by na tom tento kraj přece jen mohl vydělat a to, když začne větrné elektrárny využívat mimo jiné jako atrakce a bude rozvíjet vše, co patří do oblasti turistického ruchu. Ono už se s tím stejně nedá nic dělat. Bylo rozhodnuto a tak moje zamyšlení na tímto problémem vyzní jako "psí hlas, který do nebe nejde". Ale přesto, posuďte sami, jestli budou tyto stavby spíš přínosem pro blaho společnosti, nebo jen monstry, která budou připomínat něčí, možná špatné rozhodnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 LITIS LITIS | Web | 28. října 2007 v 19:02 | Reagovat

Máš moc hezkej blog, moc se mi líbí témata o kterých píšeš, mimochodem mě také zajímají!!!!!Navštiv můj blog

P.S: Můžeme spřátelit blogy?????,

2 hadimrcha hadimrcha | Web | 29. října 2007 v 10:42 | Reagovat

Větrné vrtule jsou fajn, ale nejsou samospasitelné. U nás na vršku jedna vrtule je, občas se vrtí řádně, málokdy stojí. Ale to, že by ji nebylo slyšet, není pravda.

Provází ji takový zvláštní svištivý zvuk, který se stupňujě silou větru.

3 Admin. Admin. | 29. října 2007 v 11:08 | Reagovat

No myslím si, že když jich bude svištět 16 - 18 tak to bude zatraceně slyšet. Ono záleží na terénu. jestli to máte na kopci, můžeto být slyšet ažmnohem dál, kde se to bude od něčeho odrážet. Tady lidi slyší už ty tři. Čtvrtá je od nás dál. Ale je to slyšet jen na jedné straně údolí. Zřejmě je to ten odraz. Necháme se překvapit, stejně se s tím už nedá nic dělat.

4 Spring Spring | 13. listopadu 2007 v 16:51 | Reagovat

Byl jsem se na ně podívat, zblizka a neslyšel jsem NIC! Když jsem přiložil ucho k tubusu, bylo slyšet vrnění uvnitř. Pak jsem byl na veletrhu v severním Německu a ty větrné farmy by tu skolily všechny odpůrce co do počtu i velikostí. Ne jen na samotě u lesa, ale u obcí čí mezi městečky. Zkuste se taky projet a podívat se na to nezaujatě. Mluvíte li německy, pohovořte s obyvateli poblíž. To jsou cenné zkušenosti. Takové se na diskuzních forech nedostanou. Nejblíže je např. větrník v Žitavě při výjezdu na Lebau po pravé straně...

5 karel karel | 3. dubna 2008 v 20:07 | Reagovat

No, nechci se vyjadřovat k hluku. Ale zajímá mě následující. Jestliže se VELKÉ větrníky staví komerčně proto, že je to výhodné a vyplatí se to tak by jejich výstavba asi měla smysl. Jenomže, pokud jsem správně informován, tak rozvodné závody tuto energii musí vykupovat za vyšší ceny, než např. z Temelína. Vím, že např. u fotovoltaických elektráren se např. 1 kWh vykupuje za cca 13 Kč a to po garantovanou dobu - nevím přesně, ale snad 10 let.  Takže co bude s tím rozdílem ? Jednoduché, zaplatíme ho v daních, ze kterých ho stát předá elektrárenským společnostem, nebo v ceně elektřiny, která dále stoupne. Ať žije pokroucená ekologie.

6 Quac Quac | E-mail | 17. května 2008 v 22:59 | Reagovat

Ahoj Soptíku =) nechci zastávat ten nebo onen názor. Ale co je lepší pár těhle -ohyzdů- (jak říkáš :-) ) nebo uhelný a jiný hnusy elektrárenský který znečišťujou ovzduší???   (všechno má své pro a proti)

7 Jitka admin.pro zuzíka Jitka admin.pro zuzíka | 18. května 2008 v 9:31 | Reagovat

Ahoj Quacu, myslím, že efekt z těchto elektráren nebude takový, jak se nám předkládá. V našich podmínkách zvlášť. Myslím, že má pravdu Karel, viz.komentář č.5.  Ty máš pravdu v tom, že co se životního prostředí týká větší humus byly tepelné elektrárny, ale dnes, když se k nám dostaly nové technologie, tak i ty tepelné elektrárny už nejsou takovou hrozbou pro ekologii. Doporučuji k nahlédnutí stránkyh ttp://econnect.ecn.cz/txt_tzpr_full.stm?x=205342 ,  které jsem našla, když jsem se začala o tento problém zajímat. Jde tam sice o severní Čechy, ale ani u nás nejsou stavěny nové větrníky, ale repasované. Nám tady budou strašit větrníky, kapsy si budou mastit úpně někde jinde a my máme mít dobrý pocit, že děláme maximum pro ekologii. To je jen další pohled na věc.

8 Quac Quac | E-mail | 18. května 2008 v 14:33 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi