Blíží se advent

23. listopadu 2007 v 12:15 |  Vánoce

Blíží se advent. Toto období očekávání a těšení se na příchod Ježíše Krista je pro křesťany a nejen pro ně, nejkrásnějším obdobím roku. V tomto období křesťané dodržují mírný půst, neboť střídmost bystří smysly a to je v období rozjímání dost důležité. Adventní čas trvá čtyři týdny a začíná první adventní nedělí, která letos připadá na 2.12. a končí dnem Narození Páně, tedy 25.12. Symbolem adventu v českých domácnostech je adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Správný adventní věnec by měl být včetně všech čtyř svíček laděn do fialova, pro lidi v dnešní době to už ale není tak důležité a věnec i svíčky jsou laděny do modré či červené barvy. Záleží to spíš na vkusu a oblibě té které barvy. Každou adventní neděli se zapálí jedna ze svíček.O adventu se při ranních mších zpívají takzvané roráty, staré české adventní písně sestavené podle biblických textů.

Škoda, že se v posledních letech toto období stalo především komerční záležitostí. Místo klidných příprav na vánoční svátky se honíme po obchodech a nevíme co komu koupit. Vzpomínám si na své dětství a Vánoce, které byly rozhodně chudší než ty, které prožíváme teď ale byly mnohem poetičtější a spíš o rodině, její soudržnosti a lásce. Dodnes bych mohla vyjmenovat dárky, které jsem o vánocích dostala pod stromeček. Byla to vždy jen jedna nebo dvě věci a vždy to, co jsem si nejvíc přála. Jednou to byl pokojíček pro panenku, který se skládal z kulatého stolku, dvou židliček a skříně. Vzpomínám si, že na židličkách byl potah z modrého sametu a skříň měla dole vysouvací šuplík. Jindy to byla hadrová panenka se sádrovou hlavou. I z té jsem měla velkou radost přesto, že kamarádka dostala panenku z celuloidu, která byla dostupná jen dětem z majetnějších rodin. Když jsem byla starší, dostala jsem svoji první manikůru a knihu V zámku a v podzámčí, víc nic. A stačilo to. Byla jsem šťastná jako blecha i za to málo. Nevím jestli si dnešní děti budou za čtyřicet, padesát let pamatovat nějaký dárek z té přehršle dárků, kterou mají každý rok pod stromkem. Moc bych jim přála, aby to tak bylo.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Arčík Arčík | Web | 25. listopadu 2007 v 9:58 | Reagovat

To je nádherný článek. Akorát mi vyšlo čtení s koncem písničky. :) Jsem zase o něco moudřejší, už vím co jsou to roráty. :) Paničce je sice jen 15, ale pamatuje si na svůj první kočárek pro panenku, který dostala k vánocům. Byl fialovo růžový. Když si představíme takovou menší vesničku o vánocích, padne na nás hezká nostalgie, protože přesně jak říká tvoje panička, Yorgo, bylo to hlavně o rodině. :)

2 Arčík Arčík | Web | 25. listopadu 2007 v 10:01 | Reagovat

PS: Panička z Hotouně, které patří Žulík, dostala k vánocům předčasně počítač a internet. Musíme jí říct o vaší stránce, protože s tvojí paničkou, Yorgo, si budou rozumět, jsou tak ve stejném věku. :) Bude mít radost a věřím, že celý blog se jí bude moc moc líbit, protože vaše články-to je její parketa. :)

3 Jitka a Yorga Jitka a Yorga | 25. listopadu 2007 v 11:04 | Reagovat

Arčíku moje panička je potěšena, že i tvoje patnáctiletá panička jí rozumí. Děkuji Arčíku a na paničku Žulíka už se moc těším Jitka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi