Z okénka jsme vyhlédli...

19. listopadu 2007 v 12:56 |  Okénko do světa
Autorem snímku je Lubomír Stiburek
U nás je tolik krásných a historií opředených míst, že by bylo škoda je nenavštívit. Podívejme se tam alespoň prostřednictvím "Okénka do světa". Snad nám Hanka k tomuto místu podá svůj obvyklý výklad.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 19. listopadu 2007 v 21:00 | Reagovat

Na snímku je Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou, poutní místo ke sv. Janu Nepomuckému. Půdorys kostela tvoří pěticípá hvězda. Okolo hřbitova byl postaven ambit s řadou kaplí. R. 1994 byla památka zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní pouť se koná v neděli po svátku sv. Jana Nepomuckého (16. květen).

Památkový areál ve Žďáru nad Sázavou je příkladem kláštera, založeného v hornaté a ve středověku těžko přístupné krajině Českomoravské vysočiny. Výstavba raně středověkého kláštera spadá časově do druhé poloviny 13. století. R. 1252 založil Boček z Obřan cisterciácký klášter ve Žďáru. Při stavbě se uplatnila cisterciácká huť, která putovala po cisterciáckých stavbách střední Evropy.

Počátek 17. století znamená změnu - klášterní statky přecházejí na biskupa a stávají se soukromou rezidencí kardinála Dietrichsteina. Ale již jeho dědicové prodávají statky znovu cisterciákům.

Zhoubný požár r. 1689 postavil klášterní komunitu před odpovědný úkol obnovy. Opat Václav Vejmluva, který stál v čele kláštera v letech 1705 - 38, povolal k obnově kláštera ve Žďáru n. Sázavou vynikajícího architekta vrcholného středoevropského baroka Giovanniho Santiniho Aichla (1667 - 1723) a podle jeho návrhů v neuvěřitelně krátké době zhruba dvaceti let vznikl v areálu kláštera soubor reprezentativních staveb, které patří k nejlepším architektonických památkám u nás.

Hlavní Santiniho úkol spočíval v obnově konventního kostela. Raně gotický kostel obohatil rozvitější profilací žeber a přípor a přebudoval prostor příčné lodi vsunutím mohutných hudebních tribun.

Nešlo jen o architektonickou úpravu interiéru, ale i o jeho výzdobu sochařskou, malířskou a uměleckořemeslnou. Malířské dílo Simona Gionima vzalo z valné části za své při požáru r. 1784, dochovaly se jen jeho dva oltářní obrazy z r. 1706 a zlomek freskového cyklu ze života sv. Bernarda  v přízemním interiéru dnešní fary. Na hlavním oltáři se uplatnil Michael Wilmann, na bočních oltářích T. Šabart a v 30. letech 18. století K. T. Töpper. Ze sochařů je třeba jmenovat Řehoře Thényho, autora soch hlavního oltáře a J. Steinheybla. Vedle nich však zde pracovali i jiní umělci, jejichž jména neznáme.

Santiniho činnost ve Žďáru byla mnohostranná. Projektoval konírny s vysokou předsíní, z níž již přímo vyjížděl jezdec na osedlaném koni, řešil hřbitov s půdorysně zdůrazněnou symbolikou Nejsvětější Trojice a sochou anděla Posledního soudu od Ř. Thényho.

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je projekt zralého padesátiletého umělce, který zrekapituloval celou svou tvorbu. Podle jména návrší v blízkosti někdejšího cisterciáckého kláštera Nepomuku v Čechách byl kopec u žďárského kláštera pojmenován Zelená hora a na jeho vrcholu mělo být zřízeno poutní místo. Základem půdorysného řešení je hvězda z mučednické světcovy svatozáře. Dvoupatrové ochozy, vysoká lomená arkatura, do prostoru vysunutá klenební hvězdice přízemních kaplí, štukem naznačená spleť síťových kleneb. Arkádový ambit s hvězdicovými kaplemi je sám podivuhodnou hvězdou kolem hvězdicového kostela sv. Jana Nepomuckého.

Zelená hora je dílo dokončené rok před Santiniho smrtí. Stavební prvky a jejich kombinace předstihly svou dobu o několik set let a řadí Giovanniho Santiniho k světově významným uměleckým osobnostem.

2 Jitka pro Hanku Jitka pro Hanku | 19. listopadu 2007 v 21:30 | Reagovat

Děkuji

3 Mirka Mirka | Web | 20. listopadu 2007 v 17:09 | Reagovat

to je nádhera a ten výklad k tomu, prostě super nápad..

4 Bára Bára | 11. ledna 2008 v 13:38 | Reagovat

Škoda, že k tomu krásnému popisu zmizela ta hezká fotografie a ani hudbu neslyším:o(

Hančiny komentáře moc ráda čtu!

5 Jitka Báře Jitka Báře | Web | 11. ledna 2008 v 15:04 | Reagovat

To jsou zase nějaké hrátky blogu.cz. byla jsem se podívat do admin. a obrázek tam je talkže by měl být vidět. Vydrž, možná se v tom zase rejpou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi