Jak lze přijít o iluze ...

17. prosince 2007 v 12:32 |  Vánoce
Včera večer jsem ke svému nejmladšímu, desetiletému vnoučkovi, kterého ráda škádlím, vznesla po ICQ dotaz, jestli už napsal Ježíškovi. Odpovědí mi bylo: "Co to na mně babi zkoušíš??? Je 21. století a ty žiješ ještě v tom minulým." Na to jsem mu napsala, že myslet si může co chce, že Ježíšek právě protetěl kolem našeho okna, zamával na mně a vzal si dopis, který jsem mu napsala. A že holt já pod stromkem budu mít dárky od Ježíška a jemu, "nevěřícímu Tomášovi", budou muset pod stromeček něco podstrčit rodiče, aby nebrečel, že tam nic nemá. Ale, že dárky od Ježíška jsou ty nejlepší.Na to už jsem od Michálka odpověď nedostala, neboť si asi řekl, že babka se nejspíš zbláznila a jak je známo, bláznům se nemá odporovat, nebo byl tak zabrán do počítačové hry, kterou právě hrál, že moje zlobení už nevnímal.
Při té příležitosti jsem si vzpomněla, jak mně a některé mé spolužáky připravila o iluze soudružka učitelka. Psal se rok 1953 a já jsem chodila tři měsíce do školy. Jako správně vykulený prvňáček jsem měla školy i tak dost, protože do školky jsem nechodila. Maminka se mnou byla doma do mých sedmi let. Bylo to někdy kolem Sv.Mikuláše, když nám ve třídě soudružka učitelka dbalá zřejmě školních osnov sdělila, že žádný Ježíšek neexistuje a dárky pod stromeček dávají rodiče.Když jsem přišla rozčílená domů a sdělila tuto, pro mně zdrcující novinu mamince, ta očividně zaskočená nastalou situací a mým spravedlivým rozhořčením, chvíli lapala po dechu a nakonec ze sebe vysoukala: "no, když to říká soudružka učitelka, tak to asi bude pravda." Zřejmě to nechtěla hrotit, protože viděla mé odhodlání Ježíška bránit za každou cenu. Správně odtušila, že bych to mohla chtít na školní půdě dál rozebírat,což nepovažovala v té době za vhodné a tak diplomaticky zahrála tuto debatu někam do autu. Já jsem to ale rozhodně nechtěla nechat jen tak a mamince jsem řekla, že lžou obě a že já jsem Ježíška stejně loni viděla, jak se spouští po zlatém žebříku do našeho otevřeného okna. Maminka se už jen pousmála, pohladila mně po hlavě a už se to dál neřešilo. Umínila jsem si, že si dám velký pozor, jak to u nás o Štědrém dnu bude probíhat a běda, jestli toho Ježíška uvidím. To se budou mít ve škole na co těšit. Jenže, Ježíška jsem nepřistihla a tak slončila jedna krásná iluze malé holky....
Kdy jste přišli o iluze vy ? Nemusí to být jen ty o Ježíškovi. Svěříte se v komentářích?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hablina Hablina | Web | 17. prosince 2007 v 14:29 | Reagovat

Dnes dopoledne byl u nás na návštěve jeden Tomáš (opravdový, čtyřletý), také lehce nevěřící.Zároveň jsem čekala postel, kterou jsem zakoupila holkám pod stromeček. I vysvětlovala jsem mu, že postel sice poslal Ježíšek, ale aby došla včas, poslal ji zásilkovou službou, která ji doručila právě dnes. Kluk pochopil, přežil Ježíšek i 21. století.

2 Macin Macin | Web | 18. prosince 2007 v 10:54 | Reagovat

Přeji ti krásné a pohodové letošní vánoce :-))

3 Zdenka "ren." Zdenka "ren." | 18. prosince 2007 v 20:41 | Reagovat

Občas sem zabrousím, dnes bych chtěla i přispět do diskuze. Já jsem shodou okolností v r.53 taky chodila do 1. třídy, ale my měli naštěstí PANÍ učitelku, SOUDRUŽKU jsme měli až od 4.třídy. takže jako prvňák jsem ještě věřila na Ježíška a bylo to kouzelné. Jeden z mých vnuků chodí právě do 1. třídy a na Ježíška se těší. Je vidět, že má taky správnou paní učitelku. Krásné vánoce a vše dobré v novém roce.

4 Cezmín Cezmín | E-mail | Web | 22. prosince 2007 v 21:09 | Reagovat

Jitka, neverila som súdružke učiteľke, prosto pre mňa Ježiško existoval a existuje stále, lebo som si v tretej triede, kedy som videla, ako matka dáva darčeky pod stromček, povedala: "Aj tak, nebyť Ježiška, mamička by nebola zdravá (často chorľavela!) a nezarobila by korunky a nekúpila by mi nič pod stromček. Bodka. Tým reči o Ježiškovi skončili a mohla súdružka učiteľka hovoriť v škole čo chcela, u mňa to nemalo žiadny ohlas, lebo som tvrdila (vraj tvrdohlavo), že Ježiško existuje a ona tomu nerozumie. Tak pre mňa je ten zázrak narodenia Krista stále zázrakom, ako každé narodenie človeka ním je.

5 Cezmín Cezmín | E-mail | Web | 22. prosince 2007 v 21:13 | Reagovat

Jitunka, veľa šťastných chvíľ prajem nielen počas Vianoc, ale i v roku budúcom 2008. A prajem Ti stále veľa dobrej vôle tešiť ľudí dobrými slovami a radami. VESELÉ VIANOCE a ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2008!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi