Před koncem roku nakoukneme do...

28. prosince 2007 v 21:41 | foto: Lubomír Stiburek |  Okénko do světa
Foto: Lubomír Stiburek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mija mija | 29. prosince 2007 v 2:52 | Reagovat

Před koncem roku nakoukneme do...

Největšího českého  lázeňského  města s více než 600 lety lázeňské tradice. Je málo míst na zemi, která jsou tak malebná a krásná jako Karlovy Vary. Od nepaměti zde příroda lidem dává zdraví v podobě minerálních pramenů,

v podobě přírodní infuze, která po vypití navrací tělu sílu

a omlazuje unavený organismus.Město bylo založeno roku 1350 českým králem a římským císařem Karlem IV. Rozvoj města byl vždy spjat s léčivými účinky místních léčivých pramenů. Od počátku 19. století je voda karlovarských pramenů užívána také k pitným kúrám.

foto kolonáda a nahoře hotel Imperial

2 Hanka Hanka | 29. prosince 2007 v 11:05 | Reagovat

Ano, jsou to Karlovy Vary. Mám radost, že se zapojil také někdo jiný.

Jen jsem koukla na foto a říkám si: Ta paní Jitka je ale tajnůstkářka, zve nás na Silvestra do Varů a nechá si to na poslední chvíli. Smůla, Ježíškovi jsme nenapsali a tak nevím, v jaké róbě tam zazáříme. Ale na druhé straně v souvislosti s novoročním přáním - Jitka to s námi myslí dobře, ví, že musíme o zdraví pečovat - viz reforma zdravotnictví:o)

V Karlových Varech se léčí hlavně nemoci trávicího ústrojí, poruchy metabolismu (cukrovka, obezita, dna), choroby pohybového ústrojí, nemoci jater, žlučníku, pankreatu a onkologická onemocnění.

Nejznámější je asi minerální voda ze slavného Vřídla, ale využívá se dalších 13 pramenů. Kromě koupelí se využívají masáže, parafinové zábaly, oxygenoterapie, skotské střiky, inhalace.

Karlovy Vary už podle názvu souvisejí s naším císařem Karlem IV., který podle legendy objevil karlovarské prameny při lovu jelena. R. 1370 město získalo privilegia královského města a navíc výsady lázeňských měst.

Při procházce městem můžete popíjet zdravou vodu na kolonádách. Krásná je Mlýnská kolonáda, známé jsou kolonády Vřídelní, Sadová, Tržní ...

My, kteří na svých toulkách rádi poznáváme, navštívíme Zámeckou věž Karla IV., která byla vybudována na místě bývalého královského hrádku, který na začátku 17. století vyhořel.

Prohlédneme si dům U tří mouřenínů, kde 9x pobýval Johann Wolfgang Goethe. Známý je pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla nebo barokní kostel sv. Máří Magdaleny od Kiliána Ignáce Dienzenhofera.

Karlovarské prameny jsou termální. V 16. století nacházíme první zmínky o jímání Vřídla. Teplota vody je až 73,4° C. Výstřik Vřídla je způsoben nejen teplotou vody, ale také směsí s plynným CO2.

Později byly různě hlubokými vrty zachyceny téměř všechny významnější prameny. Veřejné lázeňství je v Karlových Varech provozováno od r. 1508, lázeňský poplatek je vybírán od r. 1531.

Mnohé prameny mají krásné názvy: pramen Karla IV., Rusalka, Skalní pramen, Hadí pramen, Štěpánka.

Do 18. století se léčilo zásadně koupelemi, ale už r. 1521 doporučil dr. Václav Payer termální vodu také k pití. Pitná kúra se ujala až po 250 letech na popud dr. Davida Bechera.

Nejen v lázních si můžeme připít slavnou Becherovkou. Jako suvenýr domů přivezeme např. lázeňské oplatky, vřídelní sůl nebo zkamenělé růžičky. A pobyt v lázních nemusí sloužit jen k léčení nemocí. Takový relaxační pobyt může být i vhodným dárkem (příští rok zkusíme napsat Ježíškovi) i pro blogařky - pak nezapomeňte fotoaparát a máte zajímavé téma na blog! Můžete si sice koupit pohlednice, ale vlastnoručně pořízené fotky mají své kouzlo. A abych nezapomněla - také si tam můžete zahrát golf.

3 skaut68 skaut68 | E-mail | Web | 30. prosince 2007 v 3:37 | Reagovat

Na Karlovy Vary mám krásné vzpomínky. Byla jsem tam, kromě jiného, počas mého krátkého zaměstnání v Litvínově. Oplatky, prameny, kolonáda, jezírka s rybkami, pohled do nádherného bazénu jakéhosi hotelu... Bylo to dávno, rok 1984 - léto. A fotila jsem a fotila... Golf jsem hrála ve Františkových Lázních - tedy mini-golf, a ještě jsem nakoukla do Mariánských Lázní. Nu, za jeden měsíc jsem tam stihla mnoho - i nádhernou výstavu skla v Praze - to bylo neskutečně krásné. A nejkrásnější bylo, že vše jsem procházela se svým milovaným... Pa. Lenka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi