Okénko otvíráme...

14. ledna 2008 v 21:49 |  Okénko do světa
Výhled z našeho pomyslného okénka nás dnes zavedl na Moravu. Poznáte kam přesně ?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mija Mija | 14. ledna 2008 v 22:58 | Reagovat

Zámek Rájec nad Svitavou

Je výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla

ve stylu 2. poloviny 18. století.

Předchůdci současného zámku byly ve středověku dvě tvrze. Existence starší z nich je předpokládána již ve 13. stol., společně s novější je v pramenech doložena ve stol. 14. a 15. Tvrze byly pobořeny nejprve zřejmě za domácích válek mezi markrabětemJoštem (1354-1411) a jeho bratrem Prokopem (1355-1405), posléze r. 1431 při nájezdu husitských vojsk; naposledy zmíněny jako pusté r. 1446. Pravděpodobnými zakladateli tvrzí byli příslušníci vladycké rodiny pánů z Rájce, v jejichž vlastnictví zůstaly až do poslední čtvrtiny 14. stol. V době požáru zámku vlastnil rájecké dominium původem štýrský hraběcí rod Roggendorfů, za jehož člena Georga Ehrenreicha  se r. 1621 provdala Johanka Drnovská (1599-1667), poslední toho rodu,  jíž bylo rájecké panství přiřknuto po určitých peripetiích 12. 8. 1661 císařem Leopoldem I. (*1640, vládl 1657-†1705). Vzhledem k tomu, že Roggendorfové v pol. 18. stol. dávali přednost pohodlnějšímu paláci v Brně, nebyl zámek po požáru obnoven a zůstal v troskách.

23. 3. 1763 panství koupil od bratrů své manželky Raffaely roz. z Roggendorfu (1726-1807) starohrabě Antonín Karel Salm-Reifferscheidt (1720-1769), tajný rada, nejvyšší komoří, diplomat a hofmistr ve službách Marie Terezie a Josefa II.Bezprostředně po uzavření kupní smlouvy přikročil k výstavbě současného zámku a stal se zároveň zakladatelem nové rodové větve.

V roce 1945 byl zámek společně s dalším majetkem rodu Salm-Reifferscheidtů zkonfiskován na základě tzv. Benešových dekretů a přešel do vlastnictví sátu. Již r. 1949 bylo zpřístupněno veřejnosti přízemí, první patro pak o několik roků později po zřízení obrazárny, představující jen málo doplněnou cennou uměleckou sbírku.

Zámecký park byl založen při stavbě zámku r. 1767, kdy se započalo se srovnáváním terénu, navážením zeminy a stavbou ohradní zdi.

V zámeckém zahradnictví působil v l. 1859-1860 pozdější slavný pomolog Karel Němec (1839-1901), mladší syn spisovatelky Boženy Němcové.

Zahradnictví se od r. 1973 specializuje na pěstování kamélií - dnes čítající  přes padesát odrůd.

V interiérech zámku každoročně probíhají květinové výstavy a prohlídky

2 Hanka Hanka | 14. ledna 2008 v 23:17 | Reagovat

Protože jsme vlastenci, zůstáváme doma na Moravě. Na fotografii je  zámek Rájec nad Svitavou, který najdeme severně od Brna v krásné krajině Drahanské vrchoviny. Také se užívá název Rájec - Jestřebí. Říká se o něm, že připomíná krásný květ rozkvetlé kamélie. V zámeckém zahradnictví je totiž jedna z nejvýznamnějších sbírek kamélií.

Zámek v Rájci nad Svitavou patří mezi pozoruhodné moravské památky. Můžeme zde obdivovat přepychově vybavené interiéry, které  obývali členové šlechtického rodu Salmů. Pokud nemáme možnost navštívit přední světové galérie, nevadí, na tomto zámku uvidíme i díla holandských a vlámských mistrů.

Pokud se zajímáme o architekturu, už podle fotografie vidíme, že zámek Rájec nad Svitavou je symetricky rozložený kolem čestného dvora. Jedná se o klasicistní zámek, který vznikl v letech 1763 - 1769. V přízemí hlavní budovy jsou reprezentační místnosti, ke kterým přiléhá rozsáhlá empírová knihovna s mnoha tisíci svazků. V patře se nacházejí někdejší šlechtické obytné prostory.

Salmové byli jediným rodem, který zámek užíval, proto neprošel zásadními přestavbami. Svými detaily připomíná dobu, kdy salmovské železárny dodávaly své výrobky do různých zemí.

Současně se zámkem v roce 1767 vznikla zahrada. V letech 1787 - 1963 byla v Rájci umístěna tumba významného vojevůdce Mikuláše Salma, a to na zvláště utvořeném ostrůvku s topoly v mlýnském rybníce. Předlohou byl náhrobek J. J. Rousseaua v Ermenonville.

Do povědomí veřejnosti vstoupilo také zámecké zahradnictví - tady vznikla před asi třiceti lety  ojedinělá sbírka kamélií, která tam byla převezena z Průhonic.

Na rájeckém zámku jsou kromě klasické historické expozice k vidění také církevní roucha v tamní kapli a novodobou tradici tvoří noční prohlídky, o které bývá velký zájem.

Pokud zvolíme prohlídku tohoto zámku, můžeme navštívit také blízký Moravský kras nebo města Blansko a Kunštát.

3 Jitka  admin. Jitka admin. | 15. ledna 2008 v 9:05 | Reagovat

Děvčata se pěkně podělila o výklad. Moc děkuji a když Hanka zmínila Kunštát, naše další okénko se podívá do jeho okolí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi