Hrad, který snad každý navštívil

19. února 2008 v 14:39 |  Okénko do světa
Na tomto hradě byl snad každý z nás. Určitě si ho mnozí pamatujete ze školního výletu. Pokuste se uhodnout, kam jsem vás zavedla dnes. Když se to nepodaří vám, s jistotou nám to řekne Hanka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Ohodnoť můj blog známkou jako ve škole

1. 70.7% (70)
2. 10.1% (10)
3. 6.1% (6)
4. 5.1% (5)
5. 8.1% (8)

Komentáře

1 macin macin | 19. února 2008 v 16:27 | Reagovat

Hradů jsem pár navštívila,ale jen v okolí Prahy,nemám auto a tak se daleko s dcerou nepouštíme,takže si počkám na Hanku:-)))

2 Jarmila Jarmila | 19. února 2008 v 21:31 | Reagovat

Je to jeden z mnoha našich krásných hradů - Pernštejn. Kdysi jsem ho navštívila. Opravdu to stálo zato.

3 Hanka Hanka | 19. února 2008 v 23:18 | Reagovat

Výborně, Jarmilko, nabízím jako odměnu virtuální bonbónek. Jenom škoda, když jsi ho navštívila, že jsi nepřipsala nějakou větičku ...

Také jsem navštívila hrad Pernštejn, který nosí svůj název  podle německého Bärenstein = medvědí kámen (jantar). Je to druhý nejmohutnější hrad České republiky a každoročně se stává cílem návštěvy tisíců turistů. Najdete ho v kraji Vysočina, kde se vypíná nad řekou Svratkou a městečkem Nedvědicí. Hrad založili páni z Medlova už v 1. pol. 13. století. V podhradí teče říčka Nedvědice (staročesky nedvědice = medvědice, proto v úvodu ten medvědí kámen).

Hrad se zachoval dodnes ve své goticko-renesanční podobě, ale jak víme, před časem byl postižen požárem. Počátky hradu spadají mezi roky 1270 - 1285. Za prvního historicky doloženého předka Pernštejnů se pokládá Štěpán z Medlova. Byl velmožem a služebníkem markraběte Jindřicha Vladislava a Přemysla Otakara I.

V 15. - 17. století vojensko - politický význam hradu vyvrcholil. Pernštejn je v této době nejen centrem rozsáhlého panství, ale i pevností, jež  má důležitou úlohu v bojích  o Moravu a o Brno. Této úloze hradu odpovídá i další etapa jeho budování: Jan I. provedl největší přestavbu hradu, která měla též napravit škody po velikém požáru, k němuž došlo před r. 1460. Vyrostla pro Pernštejn typická čtyřhranná věž, umístěná mimo hradní budovy a spojená s nimi původně dvěma dřevěnými mosty, jež měla zajistit poslední možnost obrany a ústupu v případě dobytí jádra hradu. Nedobytnost hradu se naposledy osvědčila v době třicetileté války, zejména při dobývání Brna Švédy roku 1645. Švédové hrad marně obléhali a jejich dělostřelba poškodila jen část horního patra. Ve válkách byl hrad bezpečným útočištěm okolního obyvatelstva a jeho majetku a od poloviny 17. století do poloviny 18. století byl vyhlášen zemskou pevností.

Sňatkem a přikoupením přešel hrad spolu s panstvím v roce 1818 do vlastnictví rodiny Mitrovských z Nemyšle, v jejichž vlastnictví zůstal až do roku 1945.

Když jsem si hrad prohlížela já osobně, pamatuji si na tehdy zrestaurované nástěnné malby v hradním paláci. Mohli jsme vidět také nábytek z vlastnictví posledních majitelů Pernštejna - Mitrovských. Už jsem zmínila požár, kterým byl hrad postižen, proto nevím, jestli se to nějak projevilo na návštěvních trasách. V době mé návštěvy byly totiž podlahy v paláci navoskovány a návštěvníci chodili i po kobercích.

Architektura Pernštejna nemá svým provedením a zachovalostí v Česku obdoby.

4 Bára Bára | 21. února 2008 v 11:44 | Reagovat

Hančin komentář láká k návštěvě hradu :o)

5 Jarmila Jarmila | 21. února 2008 v 15:20 | Reagovat

Hani, děkuji za pochvalu.

6 Zdebra Zdebra | Web | 11. října 2008 v 20:49 | Reagovat

Před třemi lety, když vyhořel, tak jsme tam byli na výletě. Je tam moc krásná příroda. Škoda, že bylo zrovna zavřeno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi