Nový pohled z okénka

10. února 2008 v 20:49 |  Okénko do světa
Tentokrát do zahraničí.
Obrázek vypůjčený z http://www.klima.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 10. února 2008 v 21:28 | Reagovat

Na snímku jsou krásné přírodní scenérie jedné z nejmenších, ale zároveň nejvýše položených zemí Evropy - je to knížectví Andorra.

Celé území Andorry leží v nadmořské výšce nad 800 metrů, svažuje se do údolí řeky Gran Valiry. Každého upoutají ostré horské štíty, které dosahují výšek téměř 3000 metrů. Jsme totiž v Pyrenejích.

Se sousedními zeměmi spojují Andorru dva hraniční přechody, jimiž prochází mezinárodní silnice z francouzského Toulouse do španělské Barcelony. Kromě ní existuje ještě řada horských stezek vedoucích přes vysoko položené průsmyky, kterým Andořané říkají portas - brány. Většina však bývá dlouhodobě zavátá sněhem, a tak jedinou spojnicí zůstává již zmíněná komunikace.

Vstupní branou z Francie je Pas de la Casa ve výšce 2096 m, avšak silnice ještě stoupá prudkými serpentinami do Port d´Envalira v 2408 metrech nad mořem. V zimním období za nepříznivých povětrnostních podmínek, zejména při hustém sněžení a silném větru, bývá i tento průsmyk uzavřen. Pak zbývá jediná vstupní brána do Andorry ze španělského Seo de Urgel.

První zmínky o Andoře pocházejí z počátku 9. století. Od roku 1806 je hlava Francie, dnes francouzský prezident, i knížetem andorrským. On a španělský biskup ze Seo de Urgel mají zemi chránit a udržovat tam veřejný pořádek.

Administrativně se Andorra dělí na sedm farností. Hlavním městem je Andorra la Vella, kde žije asi 16 tisíc obyvatel.

Andorra nemá vlastní armádu. S rozvojem cestovního ruchu vyvstala potřeba založení policejního oddílu. Země nemá vězení, odsouzení si mohou vybrat místo svého nuceného pobytu buď ve Francii nebo ve Španělsku.

Andorra je nazývána supermarketem západní Evropy. Hlavní obchodní tepna Avinguda da Maritxell v andorrské metropoli je plná obchodů s atraktivními výlohami, butiků, prvotřídních restaurací a hotelů. Obchody prodávají hlavně výrobky z kůže, mnoho druhů doutníků a cigaret, nejkvalitnější francouzská a španělská vína, kosmetiku firem Dior a Chanel, šperky, hodinky a výrobky spotřební elektroniky. Andorra neuvaluje clo na zboží, což snižuje prodejní cenu a zvyšuje poptávku. Bezcelní status se vztahuje především na obě sousední země, odkud pochází téměř 70% andorrského importu.

Měla jsem možnost Andorru navštívit z francouzské strany. Už cesta autobusem je zážitek, ale pro řidiče je to velmi náročné. Stálé stoupání, úzké serpentiny a rychlé změny počasí v tomto vysokohorském prostředí. Pohled na horské štíty a nádherný rozhled do údolí je návštěvníkovi tou nejlepší odměnou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi