Znáte tento zámek?

9. dubna 2008 v 21:41 | Jitka |  Okénko do světa
Poznáváte tento zámek?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 9. dubna 2008 v 22:24 | Reagovat

Na snímku je monumentální barokní zámek Slavkov u Brna z přelomu 17. a 18. století.  Je zde rozsáhlá obrazárna a expozice "bitvy tří císařů" u Slavkova v roce 1805.

Slavkovský zámek, jedna z nejnavštěvovanějších památek Vyškovska, tvoří přirozenou dominantu města. Město i zámek jsou celosvětově proslulé díky bitvě, která skončila Napoleonovým vítězstvím.

Barokní zámek vznikal od konce 17. století přestavbou renesančního sídla rodu Kouniců pod vedením italského architekta Dominika Martinelliho.

Zprávy o vsi Slavkovu pocházejí až ze 13. století. Někdy na jeho počátku vznikla ve vsi zvané Novosedlice (odtud také německý název Slavkova Neustertitz - Austerlitz) komenda řádu německých rytířů, doložená poprvé v r. 1237. Jak tomu bylo u komend rytířských řádů běžné, byla tu postavena i řádová tvrz. Za úpadku řádu na počátku 15. století komenda zanikla. Slavkov se dostal do zeměpanských rukou, v r. 1416 byl povýšen na město a dostal od krále Václava IV. výsadu městské pečeti a městského znaku. Král Zikmund postoupil v r. 1421 tvrz spolu se statkem známému nepříteli husitů Petru Kutějovi výměnou za hrad Veveří. Před r. 1436 získal Slavkov od Aleše ze Šternberka Petr z Konice, jehož dcera Kateřina z Konice jej postoupila v r. 1453 svému manželovi Janu z Valdštejna. V druhé polovině 15. století změnily tvrz a Slavkov několikrát držitele, až po smrti hraběte Petra ze Sv. Jiří a Pezinku koupil v r. 1509 slavkovské zboží Oldřich z Kounic, jehož synové byli v r. 1532 povýšeni do panského stavu. Kounicové se přikláněli k jednotě bratrské, byli však po stránce náboženské velmi tolerantní, takže město Slavkov bylo nejen známé pestrostí náboženských vyznání, ale stalo se i útočištěm těch, kteří byli jinde pronásledováni pro víru, zejména antitrinitářů. Díky těmto přistěhovalcům Slavkov v 16. století vzkvétal.

Zámek byl do značné míry izolován od města a obehnán zděným příkopem. Na hlavní budovu, jejíž kupole  dominuje nad zámeckou kaplí, se napojují dvě křídla, uzavírající nádvoří. Stavba je dvouposchoďová, má 115 komnat, z nichž bohatou stropní výzdobou vyniká zejména hlavní sál. Ozdobou zámku jsou fresky, většinou s antickými motivy (Andrea Lanzani), a dvojité schodiště. I vnější výzdoba je velmi bohatá a k celkovému vzhledu přispívá též množství výrazných soch. K zámku byl připojen rozsáhlý park s fontánou.

Zámek se může chlubit působivou architekturou i zajímavými interiéry s krásnou štukovou výzdobou a monumentálními freskami, které lze obdivovat třeba v proslulém Sále předků.

Příjemným místem k procházkám i odpočinku je zámecký park se vzácnými stromy a sochařskou výzdobou v podobě barokních plastik s mytologickou tématikou.

2 Jarmila Jarmila | Web | 10. dubna 2008 v 0:34 | Reagovat

Je to opravdu krásný zámek.

3 jenik jenik | Web | 10. dubna 2008 v 15:03 | Reagovat

krasny zamecek, ten park je opravdu pekny

4 zuzík zuzík | Web | 13. dubna 2008 v 10:53 | Reagovat

Jistě tenhle zámek znám,bylyi jsme tak minulý rok s rodiči na dovolené:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stazkyobrazky.wz.cz-obrázky od Vás pro Vás
Sisi